Loubinec popínavý - psí víno Parthenocissus inserta


čeleď: Révovité - Vitaceae

Loubinec popínavý (psí víno) je původní v Severní Americe. U nás je to často pěstovaná dřevitá liana. Květy má drobné, nenápadné, včely je často navštěvují. Pro včelaře může být výhodou dlouhá doba kvetení. První květy se obvykle objeví už v červenci, následně ale často tvoří další a další poupata a kvete až do začátku zimy, i v době, kdy už má zralé bobule.

Výhonek s poupaty.
/Loubinec popínavý, poupata a listy.

Kvítky jsou drobné, nenápadné. Podle včelařské literatury jeden malý kvítek vytvoří v průměru 1,4 mg sladkého nektaru, který má cukernatost 41%. Pro včely je ovšem velmi důležitý a nenahraditelný pyl z květů loubinců, zdroj bílkovin v potravě včel.

/Psí víno, květy jsou drobné.
Na rozkvetlém loubinci vždy bzučí mnoho včel.
/Psí víno, včela na květech.
Na květech loubinců se pohybuje tolik hmyzu, že krátce po rozkvětu mají kvítky olámané pylové tyčinky, ale i tak v květech pokračuje tvorba sladkého nektaru.

O sladký nektar z květů mají zájem i vosíci.
/Vosík na květu loubince.
/Vosík cestuje po květech loubince.

Zralé bobule jsou modré a vypadají jako ojíněné.
/Loubinec popínavý, zralé plody.

Potřebuje se pnout po nějaké opoře. (Na rozdíl od velmi podobného druhu loubince pětilistého nemá na koncích úponků přísavné destičky.)
/Loubinec popínavý, úponky na mladé větvičce.

Na podzim se listy zbarvují nápadně tmavočerveně.

Loubince je vhodně pěstovat uvnitř vnitrobloků ve městech. Jsou odolné, otužilé, schopné růst i v nepříznivých podmínkách, kde by jiné rostliny nevydržely.
V přírodě je to ale nepříjemná invazní rostlina. Velmi škodí tím, jak se pne po jiných stromech, které zastiňuje a ty mohou v důsledku toho i uhynout. Škodlivost loubince popínavého na jiných stromech je nejlépe vidět na podzim, když se loubincové listy zbarví červeně.
/Loubinec popínavý má na podzim nápadně červenofialové listy.
/Loubinec se pne po jiných stromech.
Tady zase loubinec porůstá stěnu starého kamenolomu. Pro přírodu by bylo lepší, kdyby se v opuštěných kamenolomech uchytávaly naše původní české rostliny.
/Loubinec ve stěně opuštěného kamenolomu.

Uvnitř obcí může být užitečný. Tady třeba chrání domek u železniční stanice proti hluku.
/Psí víno chrání dům před hlukem.

Kokotice povázka
Lupina bílá
Černýš hřebenitý
Kručinka barvířská

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist