Lnice květel Linaria vulgaris


čeleď: Jitrocelovité - Plantaginaceae (dříve krtičníkovité - Scrophulariaceae)

Lnice květel je drobnější až středně vysoká bylina. Roste hlavně na písčitých nebo kamenitých půdách, na suchých a slunných místech. Je to víceletý, hlouběji kořenící druh. Setrvává na stanovišti bohatě větveným systémem vodorovných a svislých kořenových výběžků. Květy vyrůstají v úžlabí listenů a jsou sestavené do hustého koncového hroznu. Kvete od června do podzimu.
Květní nektar je uložený hluboko uvnitř kvítků. Hmyz se dostává ke květnímu nektaru různě odlišnými postupy.
Čmeláci s dlouhým sosákem, jako je čmelák rolní (Bombus pascuorum), si umějí složité květy otevírat a květy opylují.

Rostlina lnice se čmelákem rolním, jak si otevírá květ a dostává se k hluboko uloženému květnímu nektaru.
/Lnice květel, rostlina se čmelákem rolním na květech.

Na lokalitách, kde čmeláci květy otevírají, se otevírání květů naučí i včely medonosné. Na fotografii je včelí dělnice, hluboko zanořená uvnitř květu.
/Lnice květel, včela medonosná namáhavě otevírá složitý květ.

Naopak druhy čmeláků, které mají kratší sosák, jako je např. čmelák zemní (Bombus terrestris) nebo čmelák hájový (Bombus lucorum), se dostávají ke sladkému nektaru nakusováním květů z boku. Na fotografii je vidět čmeláčí sameček se sosákem zabodnutým mezi kališními cípy. Tímto způsobem samozřejmě květ neopylí, krade si sladkou odměnu bez toho, že by rostlině přinesl nějaký užitek.
/Lnice květel, čmelák s krátkým sosákem napichuje květ v dolní části.

Kde čmeláci vykoušou do květů otvory z boku, tam se následně naučí i včely medonosné, jak si ulehčovat práci. Určitě využívají už dříve nakousané otvory, ale za čas se naučí být ve vykusování samostatné. Včela na fotografii vlevo dole saje nektar vykousnutým otvorem ve spodní části květu.
/Lnice se včelami a čmelákem na květech.

Drobnější druhy hmyzu pronikají dovnitř květů snadněji. Na obrázku je samotářská včelka čalounice menší (Megachile pilidens), je vidět kartáč sběracích chloupků na pyl na břišní straně zadečku. Tahle čalounice květy skuteně opyluje, sladký květní nektar za odměnu si zasluhuje.
/Lnice se samotářskou včelkou čalounicí.

Skupina kvetoucích rostlin.
/Lnice květel, trs kvetoucích lodyh.
Čmelák rolní, dělnice v letu nad květy. Je vidět, že při návštěvách květů lnice se jí pyl zachytává na zádech. Ten si následně otírá předníma nohama a upravuje do rousek na zadních nohách.
/Čmelák rolní za letu.
/Čmelák rolní sbírá nektar a pyl ve květech lnice.

Lodyha s květy.
/Lnice, lodyha s květy.
Lnice květel dobře odolává sečení travnatých ploch. Po sečení dokáže dobře regenerovat. Proto její květy vídáme v pražských trávnících v hojném počtu koncem srpna a v září.

Čilimník černající (čilimníkovec černající)
Bolševník velkolepý (obrovský)
Trnovník srstnatý (trnovník huňatý)
Pryskyřník prudký

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist