čeleď: Miříkovité - Apiaceae
Srpek obecný je dvouletá, případně víceletá bylina. Je hojný na suchých travnatých stráních, na železničních náspech a na podobných stanovištích. Rozmnožuje se jak generativně semeny, tak vegetativně adventivními pupeny na kořenové hlavě. Stepní charakter rostliny se projevuje i v odolnosti vůči vypalování suché trávy. V Praze a okolí začíná kvést od poloviny června, a některé rostliny pak kvetou až dlouho do podzimu. Květy jsou velmi drobné.
Na horní fotografii je na květech srpku pískorypka malá (
Andrena minutula).
Lodyžní list.
Spodní list.
Spodní listy mohou mít řapíky až 40 cm dlouhé. Směrem vzhůru po lodyze se listy nápadně zmenšují.
Do poupat srpku obecného ráda klade vajíčka pomalenka hladká (Eucharis adscendens).
Dospělé pomalenky nepřijímají potravu, proto žijí velmi krátce. Ale ve dnech jejich hromadného líhnutí jich může být na poupatech srpku mnoho jedinců.
Foto dospělých samiček pomalenek 12. 6. 2018 v zahradě v oblasti Praha východ.
Srpek rozkvétá ve dnech, kdy se z vajíček pomalenek vylíhly tmavé larvy. V květech jsou vidět jako tmavé tečky. Larvy čekají na mravence rodu Formica, potřebují se na mravence přichytit, aby je odnesl dovnitř mraveniště, tam se totiž pomalenky vyvíjejí. Foto maličkých tmavých larev na stejných rostlinách srpku 30. 6. 2018.
Často bývá na květech srpku k vidění mnoho dalších druhů blanokřídlého hmyzu. V červenci 2019 jsem na květech srpku vyfotografovala další druhy.
Tady je na fotografii štíhlá srpuška (
Gasteruption caucasicum).
Na chvilku přiletěla i babočka paví oko.
Uzlatka obecná (
Cerceris rybyensis).
Na květech jsem zastihla i drobnou ruděnku, a vedle ní malého a pohyblivého lumka.
S kutíkem dřevním (
Ectemnius dives).