Citronečník trojlistý Citrus triptera (Poncirus trifoliata)


čeleď: Routovité - Rutaceae

Citronečník trojlistý je trnitý keř se složenými trojčetnými listy, které před začátkem zimy opadávají. Mezi zahradníky je známý víc pod počeštěným jménem trifoliáta. V současnosti ho odborníci vkládají do společného rodu ke svým příbuzným citronům, pomerančům a mandarinkám. Je to ale jediný druh z tohoto rodu, který dokáže trvale růst i v českých klimatických podmínkách venku na zahradách. V chráněných polohách zvládá českou zimu bez nutnosti přikrytí. Plody u nás úspěšně dozrávají i při pěstování venku, jenže mají hořkou chuť.
U nás se využívá jako podnož pro roubování mandarinek a citronů, které si lidi pěstují v nevytápěných zimních zahradách u svých domů. Ale jestli bude pokračovat oteplování zeměkoule, může nastat situace, že začne být zajímavé pěstování mandarinek i v Čechách, i když v našich podmínkách bude vždycky nutná nějaká ochrana před mrazy. Citronečník trojlistý pochází z Číny.

Zatím se u nás pěstují citronečníky pouze jako botanická zajímavost. Ozdobou jsou žluté plody, které zůstávají na větvích i po opadu listů na začátku zimy.
/Citronečník, keř se zralými plody.
Na jaře začíná kvést už v dubnu před rašením listů.
/Citronečník, květ v detailu.
V literatuře se píše, že citronečníky (i mnoho dalších druhů rostlin z čeledi routovitých) tvoří ve květech hodně nektaru a že to jsou významné včelařské rostliny. V Čechách je to ale složitější. Obecně vzato rostliny vytvářejí mnoho květního nektaru pouze tehdy, když se jim dobře daří (když je teplo). A protože citronečníky lze u nás pěstovat jen jako raritu na hranici jejich možností, tak se jim u nás tak úplně dobře nedaří. Proto v Čechách můžeme vidět včely při práci ve květech citronečníku jen málokdy.
/Citronečník, větvička s květy.
Jednotlivé květy se na keřích objevují i později během vegetace.
/Květ citronečníku v protisvětle.

Ptačinec žabinec (ptačinec prostřední)
Chřest lékařský
Oman hnidák
Sléz velkokvětý

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist