Tužebník jilmový Filipendula ulmaria


čeleď: Růžovité - Rosaceae

Tužebník jilmový je mohutná vytrvalá bylina. Je to hojný druh na vlhkých podmáčených loukách a na březích tekoucích i stojatých vod.
Jednotlivé lodyhy rozkvétají postupně během celého léta. Včely medonosné sbírají na květenství tužebníků mnoho pylu. Pokud jsou někde v sousedství tužebníkového porostu včelí úly, tak jsou na květenství vidět včelí dělnice, které rychle pobíhají přes jednotlivé kvítky a ukládají si pyl do svých košíčků na zadních nožičkách. Vydatný zdroj pylu je důležitý pro zdraví včelstev a nenahraditelný pro jejich úspěšné přezimování.

Dělnice včely medonosné s nasbíranou rouskou světlého pylu.
(Někdy jsou rousky s pylem tužebníku prakticky bílé. Barva rousek je ale ovlivněná tím, že včely si nosí na cestu trochu zásob medu a tím medem pyl v rouskách slepují, aby lépe držel pohromadě. Proto bývá barva nasbíraného pylu trochu ovlivněná barvou používaného medu.)
/Dělnice včely medonosné běhá po květech tužebníku a sbírá pyl.
Během letních měsíců včelaři dávají včelám cukr jako náhradu za odebraný med. Včely pak enzymaticky rozkládají sacharózu z řepného cukru na glukózu a fruktózu. Enzymy - to jsou v podstatě bílkoviny. Proto mají včelstva při zpracovávání dodaného cukru velkou spotřebu bílkovin. A zdrojem bílkovin jsou pro včelstva pyly z květů. Jenže v létě už bývá v přírodě květů nedostatek. Z našich českých druhů stromů kvete jako poslední lípa srdčitá, ta odkvétá na začátku července. Včely pak hledají květy na loukách, jenže ty bývají v létě posečené a bez květů. Pro včelstva je to důležitý zdroj pylu, pokud mají tužebníkový porost v dosahu. Naopak sladký nektar se v tužebníkových květech netvoří buď vůbec a nebo tak málo, že včely o něj zájem nemají.
Při sběru pylu se včelí dělnice pohybují mezi kvítky velmi rychle. Skoro to vypadá, jako by mezi květy jen létaly. To je obtížná situace pro fotografa, zaostřený snímek se podaří jen vzácně.
/Tužebník a včela s nasbíranou rouskou světlého pylu.
Kvítky v detailu.
/Tužebník jilmový, kvítky v detailu.
Pylem se živí také brouci stehenáči - stehenáč nahnědlý (Oedemera podagrariae), sameček.
/Brouk stehenáč nahnědlý se živí pylem na květech tužebníku.

Lodyha s nedozrálými plody.
/Tužebník jilmový, nedozrálé plody.
Tužebník jilmový na břehu Vltavy mezi jinými vlhkomilnými rostlinami (vlevo vyrůstá mladá olše).
/Na břehu Vltavy.

Chřest lékařský
Oman hnidák
Sléz velkokvětý
Jitrocel prostřední

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist