Tolice srpovitá Medicago falcata


čeleď: Bobovité - Fabaceae

Tolice srpovitá je vytrvalá bylina se žlutými květy. Daří se jí na suchých a výslunných svazích, nejčastěji na skalnatých úbočích. Rozkvétá od května až do října. Květní nektar má v kvítcích uložený poměrně hluboko. Proto koncem jara a na začátku léta dává hmyz přednost květům jiných rostlin, které mají nektar snadněji přístupný. Později v létě a během podzimu už je ale jiných květů v přírodě maloučko, proto pak začíná hmyz vyhledávat i tolici srpovitou. Do jejích kvítků dosáhnou k nektaru pouze druhy s dlouhým sosákem. Výhodou tolice srpovité je také to, že mívá poléhavou lodyhu. Proto při sečení louky bývá sekačkou poškozená jen maloučko a snadno a rychle obnovuje kvetení.

Čmelák rolní (Bombus pascuorum), sameček s vlnkovanými tykadly saje nektar z kvítků tolice srpovité. Samečky čmeláků vídáme v přírodě létat až do pozdního podzimu. Přezimování ale schopní nejsou. Zimu přežívají jen mladé oplozené čmeláčí samičky, budoucí matky a zakladatelky čmeláčích hnízdeček v příštím roce. Pro mladé čmeláčí matky je ale výhodnější, když si po vylétnutí z rodného hnízda co nejrychleji najdou vhodné místo k přezimování a brzy se uloží k dlouhému zimnímu spánku.
/Tolice srpovitá a čmelák rolní.

Tolice srpovitá se často kříží s jinými druhy tolic. Důležitým rozlišovacím znakem druhu tolice srpovitá je tvar lusků. Tolice srpovitá má lusky jen slabě srpovitě zahnuté nebo i přímé.
Na fotografii jsou vidět také lístky. Lístky jsou na vrcholu uťaté až slabě vykrojené s nasazenou osinkovitou špičkou.
/Tolice srpovitá a nedozrálé lusky.
Po dozrání mají lusky temně hnědou barvu.
/Tolice srpovitá a zralý lusk.

Ozdobou tolice srpovité bývají motýlové modrásci. V Praze je hojným druhem modrásek podobný (Plebejus argyrognomon). Ten obývá sušší stanoviště jako jsou stepi, suché pastviny. Vyskytuje se tedy na stejných místech, na kterých se daří i tolici srpovité. Modrásek podobný má dvě generace do roka. Dospělce druhé generace je možno v přírodě vidět létat ještě i v září. Tolice srpovitá není vyhledávanou živnou rostlinou jeho housenek, ale tolice srpovitá úspěšně odolává suchu a před začátkem podzimu bývá jedinou kvetoucí rostlinou na suchých lokalitách.
/Tolice srpovitá a modrásek sameček.
Sameček saje nektar z kvítků tolice srpovité. Samečkové jsou světle modří.
/Tolice srpovitá, lodyhy s květy a s motýlem modráskem.
/Modrásek saje nektar z květu tolice srpovité.
Samičky jsou hnědavé.
/Samička modráska je nahnědlá.
Foto 2. 9. 2022 na jižním svahu nad Šáreckým potokem v Praze 6.

Na začátku srpna 2023 jsem zastihla na tolici srpovité u Vltavy dalšího modráska.
Modrásek tmavohnědý (Aricia agestis).
/Modrásek tmavohnědý na tolici srpovité.
/Modrásek tmavohnědý s rozevřenými křídly.
/Modrásek tmavohnědý se zobrazenými všemi křídly.

Kokotice povázka
Lupina bílá
Černýš hřebenitý
Kručinka barvířská

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist