Stulík žlutý Nuphar lutea


čeleď: Leknínovité - Nymphaeaceae

Stulík žlutý je vytrvalá vodní rostlina. Je to hojný druh, často roste zejména ve starých ramenech Labe nebo i v hlavním říčním toku, pokud je v některém místě pomalejší proud. Kořeny mívá uchycené v hloubce 50 cm až 200 cm. Nevadí mu znečištěná voda. Dobře se mu daří i v takové vodě, která je přesycená živinami (obvykle kvůli dešťovým splachům minerálních hnojiv z okolních polí).

Zatíco listy stulíků plavou na hladině, květy vyčnívají víc nahoru. Téhle vyvýšené polohy nad vodou hojně využívají vážky, šidélka a motýlice. Stulíkové květy jsou pro ně ideálním místem na přistávání a odpočinek v přestávkách mezi létáním. Dospělé vážky a jejich příbuzné se živí dravě, o nektar a pyl z květů se nezajímají, květy jim slouží jako odpočinkové a vyhlídkové místo. Ale každý pohyb hmyzu na květech má vliv na opylování květů.
/Stulík a šidélka.
Vážky, motýlice a šidélka kladou svoje vajíčka do vody, jejich larvy se vyvíjejí pod hladinou. Před proměnou v dospělce ale musí larva vylézt na některou vodní rostlinu, třeba na rákosí, často také právě na květy stulíku.

Tady sedí nahoře na květu stulíku jako na vyhlídkové věži také motýlice lesklá (Calopteryx splendens) - sameček.
/Stulík žlutý, šidélka a motýlice.

Včela medonosná se objevuje ve květech stulíku jen vzácně.
/Stulík žlutý, list a květ se včelou medonosnou.

Jitrocel prostřední
Locika kompasová
Meduňka lékařská
Pupalka rudokališní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist