Prvosenka Primula sp.


čeleď: Prvosenkovité - Primulaceae

Prvosenky v pražských zahradách jsou většinou vyrostlé ze semen okrasných zahradnických kultivarů. Často se podobají prvosence jarní (Primula veris) nebo prvosence vyšší (Primula elatior), obvykle jsou svými znaky tak nějak uprostřed těchto našich původních druhů.
Prvosenky mají dlouhou korunní trubku, k hluboko uloženému nektaru dosáhne jen hmyz s dlouhým sosákem.
Květy prvosenek často navštěvují čmeláčí matky druhu čmelák zahradní (Bombus hortorum), prvosenky kvetou právě v termínu, kdy se tyhle čmelačky probouzejí ze zimního spánku. Na květech prvosenek jsou také často vidět drobné samičky druhu pískorypka dvoubarvá (Andrena bicolor).

Po přezimování mají matky čmeláka zahradního předozádí, zadní štítek a první tergit zadečku hnědožlutě ochlupené. (V létě mají mladé čerstvě vylíhlé matky, dělnice a samečkové na těle jasněji žlutou barvu.)
/Čmelák zahradní na prvosence.
Dosáhnout sosákem k hluboko uloženému nektaru dokáže jen čmelák zahradní, jiné druhy našich čmeláků si prvosenek obvykle nevšímají.
/Čmelák zahradní saje nektar z květu prvosenky.
Čmelák zahradní má ze všech pražských druhů čmeláků nejdelší hlavu a nejdelší sosák.
/Čmelák zahradní na prvosence ukazuje dlouhou hlavu a dlouhý sosák.
(Samičku čmeláka zahradního fotografoval Radim Herman. Fotografování čmeláků na prvosenkách je obtížné. Prvosenky mají květy skloněné dolů, pod váhou čmeláka se obvykle ohnou ještě víc až k zemi, takové focení člověk těžko zvládá.)

Získat potravu z květů prvosenek překvapivě umí i drobná pískorypka dvoubarvá. Na fotografii je vidět také dlouhá korunní trubka, kterou musí sosák pískorypky proniknout do hloubky.
/Pískorypka dvoubarvá v květu prvosenky.
/Pískorypka dvoubarvá saje nektar z květu prvosenky.
Pískorypka dvoubarvá přednostně navštěvuje poupata, která se začínají otevírat.
/Pískorypka dvoubarvá v poupěti prvosenky.

Čilimník černající (čilimníkovec černající)
Bolševník velkolepý (obrovský)
Trnovník srstnatý (trnovník huňatý)
Pryskyřník prudký

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist