Trnovník srstnatý (trnovník huňatý) Robinia hispida


čeleď: Bobovité - Fabaceae

Trnovník srstnatý je původní na jihovýchodě USA. Roste jako keř nebo strom až do výšky 3 metrů, pěstované kultivary mohou být vzrůstnější. Kořeny má dlouhé, tenké, bohatě větvené a spletité. Často vyrůstají těsně pod povrchem a tvoří mnoho výmladků, jimiž se rozšiřuje do okolí, proto není vhodný k vysazování do české přírody. V českých parcích bývá naroubovaný na podnože jiných druhů trnovníků. Je to významná včelařská dřevina, ve květech má mnoho velmi sladkého nektaru. Květy vyhledávají včely medonosné, čmeláci a také naše největší samotářská včela drvodělka fialová.
Na fotografiích je pravděpodobně odrůda Macrophylla (akát chloupkatý). Ta kvete poprvé při začátku rašení, potom v létě kvetení opakuje. Je odolná vůči mrazu v zimě a jaro 2024 ukázalo, že je odolná i vůči pozdním jarním mrazům.

Drvodělka fialová (Xylocopa violacea) - samička saje z květu.
/Robinia hispida a drvodělka saje z květu.

Hrozen květů s dělnicí včely medonosné.
/Robinia hispida s dělnicí včely medonosné.

Rozkvetlá větev v pražském parku 4. 5. 2024.
/Robinia hispida, rozkvetlá větev.
Překvapilo mne, že na květech a listech nebylo vidět žádné mrazové poškození, ačkoliv mnohé jiné sousední dřeviny byly v době mého fotografování mrazem zcela zničené. (22. 4. 2024 v Praze mrzlo, byly -3°C, pomrzla většina plodů ovocných dřevin. Totálně zmrzly vistárie. Trnovník bílý (akát) na některých místech mrazy přečkal a nyní kvete, na některých lokalitách ale také omrznul, někde mu namrznul jen vršek a spodní větve mu kvetou.)

Drvodělka na odletu. Na hrudi má vidět světlou tečku, je to přichycený pyl. Květ má totiž takovou stavbu, že při sání hluboce uloženého nektaru se pyl zachytává na chloupcích nahoře na hrudi hmyzu.
/Robinia hispida a drvodělka na odletu.
Květy a listy.
/Robinia hispida, květy a listy.

Poznámka: V zahradách a parcích bývá častěji vysazován trnovník lepkavý (Robinia viscosa), který vzhledově vypadá podobně. Ten rozkvétá asi o týden dříve než trnovník bílý a trnovník srstnatý. O květy trnovníku lepkavého se podle mých pozorování hmyz nezajímá.

Čilimník černající (čilimníkovec černající)
Bolševník velkolepý (obrovský)
Trnovník srstnatý (trnovník huňatý)
Pryskyřník prudký

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist