Pupalka rudokališní Oenothera glazioviana


čeleď: Pupalkovité - Onagraceae

Pupalka rudokališní je dvouletá bylina. U nás je často pěstovaná jako okrasná rostlina, snadno zplaňuje do okolí. Její veliké květy se otevírají až večer po západu slunce a následující ráno odkvétají. Večer i ráno navštěvují květy pupalky včely medonosné i další druhy včel samotářek. Zvláštností je pyl, který se na hmyz zachytává v celých dlouhých vláknech.

/Pupalka rudokališní se včelou. Na včele jsou vidět dlouhá pylová vlákna z pupalky.
Ráno jsem fotografovala na kraji okvětního lístku pupalky také drobnou ploskočelku. Ta je také omotaná pylovými vlákny.
/Drobná ploskočelka s vlákny pylu na kraji okvětního lístku.
Do rodu pupalka je zahrnuto 120 až 200 druhů, které se původně vyskytovaly v oblastech mírného pásma Severní, Střední a Jižní Ameriky. Do Evropy se první pupalky dostaly kolem roku 1620, často neúmyslně s dováženými náklady, ale některé druhy byly cíleně dovezeny jako okrasné rostliny, které se postupným zplaňováním staly součástí středoevropské flóry.
Lidé nejčastěji pěstovali druh pupalka dvouletá (Oenothera bienis). Její kořeny a listy lze používat jako potravinu. Ze semen se lisuje léčivý olej. Pro léčebné účely je možné používat také pupalku rudokališní.

Jednotlivé druhy pupalek se mezi sebou snadno kříží a vytvářejí nové hybridogenní druhy. Pravděpodobně i pupalka rudokališní vznikla jako hybridogenní druh až v Evropě z jiných dříve dovezených amerických pupalek.

Pupalka rudokališní má květy s nápadně dlouhou čnělkou. Čnělka s bliznami výrazně převyšuje prašníky. (To je důležitý rozlišovací znak od jiných druhů pupalek.)
/Pupalka rudokališní má květy s velmi dlouhou čnělkou.
/Pupalka rudokališní kvete v noci.
Lodyha.
/Pupalka rudokališní, lodyha.

Poupě před večerním rozevřením. (Při růstu na zastíněném místě bývají kališní listy téměř zelené, nikoliv rudě zbarvené.)
/Pupalka rudokališní, poupě před rozkvětem.
Pupalky kvetou v noci.
/Pupalka rudokališní kvete v noci.
A ráno se jejich květy pomalu začínají zavírat.
/Pupalka rudokališní, vrchol lodyhy s květy.

Jitrocel prostřední
Locika kompasová
Meduňka lékařská
Pupalka rudokališní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist