Hořčice setá (bílá) Leucosinapis alba


čeleď: Brukvovité - Brassicaceae

Hořčice setá (bělohořčice) se pěstuje na polích pro sklizeň semen i na zelené hnojení.
A je to významná včelařská rostlina. Kvete od června (některé rannější odrůdy mohou kvést i dřív). V této době už je příznivé počasí, včely neomezuje chladno, jako bývá v dubnu při kvetení řepky. Včelám prospívá i to, že při pěstování hořčice se používá mnohem méně pesticidů než je zvykem u jiných polních plodin.
Včelí med, získaný z nektaru z květů řepky, má světlou barvu, a brzy po vytáčení krystalizuje, stane se bílým jako sádlo. To není závada, naopak rychlá krystalizace tohoto medu ukazuje na dobrou kvalitu s nízkým procentem vody v medu.


Hořčice, pěstovaná na zelené hnojení, někdy stihne vykvést i na podzim, a včely z ní mají dobré zásoby pylu a nektaru před zimou. Foto včely na květu hořčice 30. 9. 2016

Rostliny z čeledi brukvovitých mají květy téměř stejného tvaru. Proto poznat druh pouze podle květů bývá nemožné. Důležité je znát tvar plodů (šešulí), a to alespoň na počátku vývoje plodu.
/Hořčice, nezralý plod - šešule.
Bylo vyšlechtěno velké množství odrůd hořčice. Proto listy mohou mít různý tvar. Zejména se liší odrůdy pěstované na semeno od odrůd pěstovaných na zelené hnojení a na zlepšení stavu půdy při častém pěstování obilí - hořčice se používá jako meziplodina.
/Hořčice setá, list.

Kokotice povázka
Lupina bílá
Černýš hřebenitý
Kručinka barvířská

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist