Dub bílý Quercus alba


čeleď: Bukovité - Fagaceae

Dub bílý pochází z východních oblastí USA. Je národním stromem státu Illionis.
Přirozeně se vyskytuje zejména na světlých a suchých jižních svazích, kde občas dochází k požárům. Zatímco jiné rostliny oheň zničí, dub bílý po požáru snadno a rychle znova obrůstá z kořenů.. Protože nyní ubývá lesních požárů, a dub bílý nedokáže růst uprostřed mezi jinými druhy dubů (vyžaduje hodně světla), pomalu se stává ohroženým druhem i ve své původní domovině. Poskytuje velmi kvalitní tvrdé dřevo. Jeho žaludy jsou vyhledávanou potravou mnoha druhů zvířat, právě tak jeho mladé větvičky a listy spásají býložravci. U nás roste jen jako vzácná parková dřevina.

Existuje několik různých kultivarů, které se liší tvarem listů i odstínem podzimního zbarvení. Některé stromy se na podzim vybarvují nápadně červeně.

Krásné veliké exempláře jsou v pražské Stromovce.

/Dub bílý, červeně zbarvený list.
Jeho žaludy je nutno vysívat hned na podzim. I tak jsou s rozmnožováním dubu bílého u nás potíže. Pravděpodobně má za mlada malou odolnost vůči houbovým chorobám kořenů. Také se v parcích kříží s jinými druhy dubů, některé takto vzniklé rostliny jsou taky málo životaschopné a během několika roků pěstovaní vymírají. Podobně i roubovaní jedinci na cizí podnož leckdy špatně prospívají.
/Dub bílý, žaludy na zemi hned vyhánějí kořínky.
Duby bílé ve Stromovce (jsou tam vysazení tři jedinci blízko sebe).
/Dub bílý, veliký strom na podzim s tmavočerveně zbarvenými listy.
Pohled ze země do koruny stromu.
/Dub bílý, pohled ze země do koruny stromu.
Listy a žaludy na zemi pod stromy.
/Dub bílý, listy a žaludy.

Lopuch hajní
Rozchodník ostrý
Tavolník japonský
Borůvka černá (brusnice borůvka)

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist