19.10.2018 od Hanka
Ladronka je park na jednom z nejvyšších míst v Praze. Kolem usedlosti vede vrstevnice, která určuje výšku 360 metrů nad mořem. (Naopak nejnižší nadmořská výška je za Sedlcem, kde Vltava opouští Prahu, 177 m. n. m.)
Ladronka také patří k nejsušším místům v Praze. Rostliny tu mají k dispozici jen trochu vody, která sem naprší, ale to jen na krátkou dobu, než se voda vsákne do takové hloubky, kam na ní kořeny nedosáhnou. V malé hloubce pod trávníkem je rozpraskaná opuka, a těmi puklinami mizí voda docela rychle. Proto tu úspěšně rostou jen takové druhy stromů, které se umí se suchem vyrovnávat. Tady chci ukázat strom JERLÍN JAPONSKÝ.
Jerlín japonský je v Praze často vysazovaný druh stromu. Umí se vyrovnávat nejen se suchem, ale i se zimním solením silnic a chodníků. Je to typický strom okolí tramvajových zastávek, protože tam se v obdobích mrazů vysypává nejvíc soli. Jerlíny mají dlohou vegetační dobu, jejich listy bývají zelené až do příchodu prvních mrazů. Plody jim v pražských podmínkách obvykle ani nestihnou dozrát. Ovšem letošní sucho způsobuje, že jerlín na Ladronce žloutne už teď.
Květy jerlínu rostou v převislých latách, které jsou dlouhé až 30 cm. Potom se na nich vyvíjí mnoho lusků se semeny. Tady je vidět, že zdejší strom sice přežití sucha zvládá, ale plodů zakládá jen maloučko.
Jerlín japonský na Ladronce. Fotografie stromu proti světlu.
Pohled do koruny stromu. Jerlíny mají korunu obvykle rozložitou a větvení tvoří krásné vzory. Asi je to důsledek mrazových poškození. Jerlíny jim svojí velkou vitalitou úspěšně odolávají, ale kmen a větve jim pak nerosto rovně.