20.2.2019 od Hanka
Ve dnech 15. až 19. 2. 2019 bylo natolik teplo, že z úlů vylétaly včely. Neobvyklé je to, jak bylo teplo několik dnů za sebou. Krátká únorová oteplení třeba na chvilku na odpoledne bývala i v dřívějších letech. Je to velká změna ve srovnání s minulými desetiletími. Ze svého dětství si totiž pamatuju, jak jsme v únoru mívali třeba 3 týdny tzv. uhelné prázdniny. Tenkrát před téměř šedesáti lety bývaly v únoru takové mrazy, že na vytápění školních budov chybělo uhlí.
Letos jsem 17. února fotografovala včely, jak sbíraly nektar a pyl na rozkvetlém vřesovci v Botanické zahradě v Troji.
Kvítky vřesovce v detailu.

Vřesovec pleťový je druh, který je rozšířený hlavně v Alpách (a okolí). Na horách rozkvétá zjara po roztátí sněhu. A vřesovec v Praze, kde je pěstovaných mnoho různě barevných odrůd, rozkvétá taky po roztátí sněhu, to ale v pražských podmínkách je už od prosince. Takže pražské vřesovce mají zimní kvetení tak říkajíc v popisu práce. Neobvyklé je takové únorové oteplení, aby na květech vřesovců pracovaly včely.
Na dalším obrázku je včela, jak sbírá pyl na jehnědě lísky. (Líska je zavedená na opylování větrem, sladký nektar pro hmyz v jehnědách netvoří. Včely medonosné lískový pyl rády sbírají, pokud se v době květu lísek oteplí, ale na opylení samičích lískových květů se včely nijak nepodílejí, o samičí lískové kvítky se nezajímají a nenavštěvují je.)
Byla jsem se podívat i v botanické zahradě Na Slupi. Tam je také živo.
Rozkvetlá ladoňka.
K raritám zdejší botanické zahrady patří keř zimnokvět časný. Na tenhle rozrostlý keř včely medonosné hodně létaly, ale všechny byly vysoko ve větvích, kam můj fotoaparát vybavený mikroobjektivem na obrázky hmyzu "nedosáhnul".
K mému překvapení se tu na zimnokvětu ukázala i samička druhu vosík francouzský.
V květech talovínů jsem s fotoaparátem zastihla i různé pestřenky.

Pestřenka trubcová.
Na závěr ještě motýl babočka na květech vřesovce - foto 17. 2. 2019.