Ve Stromovce rozkvetly javory červené.

23.3.2019 od Hanka

Javor červený (Acer rubrum) pochází ze Severní Ameriky. U nás je to zatím málo známá okrasná dřevina. Různé kultivary tohoto druhu javoru se častěji vysazují v českých parcích teprve v posledních letech, proto se u nás většinou setkáváme jen s mladými stromy.
Rozkvétá už v březnu. A pokud se v této době oteplí a hmyz může začít vyletovat ze svých úkrytů, tak se květy javorů červených stávají velmi vyhledávané. Včelám samotářkám i včelám medonosným přítomnost javorů červených velmi prospívá. Na horní fotografii je sameček druhu pískorypka popelavá (Andrena cineraria).
Ale pozor - javor červený je velmi jedovatý pro koně !

A jestli je javor červený jedovatý pro lidi? Nevím. Lidem se ale nestává, že by spásali trávník pod javory, kde je napadané javorové listí a plody (ty dozrávají u tohoto druhu už v červnu).

Dělnice včel medonosných sbírají na květech javoru červeného nektar a pyl ve velkém počtu. Takhle brzy zjara mají včelstva velkou spotřebu potravy pro výchovu svých larviček. Takový nadbytek medových zásob, jaký může včelař z úlů odebrat pro lidskou spotřebu, se začne objevovat nejdřív za měsíc. V březnu mají včelstva větší spotřebu než kolik přinesou z květů, čerpají energii i z loňských zásob. Do medu pro lidi se tedy z javorů červených nedostane skutečně nic.
/Dělnice včely medonosné s pylovou rouskou na květech javoru červeného.

Tady jsem na květech fotografovala samečka pískorypky páskované (Andrena gravida).
/Pískorypka páskovaná, sameček na květech javoru červeného.
Samečkové většiny druhů včel samotářek se zjara probouzejí dřív než samičky. Proto jsou v tomto článku na fotografiích hmyzu převážně samečci. Samičky začnou v přírodě létat až za pár dnů.

Javor červený je dvoudomá dřevina (vyjímečně může mít i oboupohlavné květy). Na horních fotografiích je hmyz na samčích, pylových květech.
Samičí květy vypadají jinak.
/Javor červený, samičí květy.

V samičích květech se tvoří mnoho sladkého nektaru. I na následující fotografii je vidět, jak je strom se samičími květy obletován množstvím hmyzu.
/Javor červený, strom obletovaný hmyzem.

Vyfotografovala jsem na nich samečky druhu hedvábnice jarní (Colletes cunicularius).
/Hedvábnice, sameček na květu javoru červeného.
/Hedvábnice jarní, sameček, saje nektar z květu javoru červeného.
Hedvábnice jarní je druh, který se barvou i velikostí velmi podobá včelám medonosným. Je to ale samotářský druh včely, životním stylem se liší od včel medonosných zcela zásadně. Hedvábnice jarní si budují hnízdečka v zemi, a pro svoje larvičky vytvářejí zásoby potravy výhradně z pylu a nektaru vrb. Tady ve Stromovce jsou vysazené většinou smuteční vrby, kterým začnou kvést jehnědy až za pár dnů. Proto jsou zatím samečci hedvábnic na javorech, a teprve až jim rozkvetou i místní staré smuteční vrby, přestěhují se na ně.

Hedvábnice jarní je ve Stromovce velmi hojná. A nyní nastal jejich čas, létají tu všude a na všem. Tedy zatím jen samečci. Ti získávají energii sáním na květech. Většinu času ale pátrají po samičkách - které se jim zatím nevylíhly, alespoň jsem letos ještě žádnou neviděla. No ale samečkové očekávají líhnutí svých nevěst s velkou netrpělivostí. V celých hejnech létají nad trávníkem v místech, kde líhnutí samiček očekávají. Občas některý z nich chvilku i pobíhá po zemi, a prozkoumává různé otvory v zemi v naději, že by odtud mohla vylézat samička.
/Hedvábnice jarní, sameček pobíhá po zemi.

Hedvábnici samičku jsem zatím neviděla. Ale kde je velké množství hnízdeček hedvábnic, tam se objevují i jejich hnízdní paraziti - ruděnka běloretá (Sphecodes albilabris).
/Ruděnka běloretá na zemi.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist