Rozkvetlé slivoně v okolí Prahy.

3.4.2019 od Hanka

V krajině v okolí Prahy teď kvetou bíle plané slivoně. Zahradníci jim říkají myrobalán, botanici používají jméno slivoň třešňová. My doma jsme jim říkali špendlíky. Protože mají v létě kulaté, různě barevné plody, co vypadají jako velké hlavičky od špendlíků. Používají se jako podnož pro roubování švestek. V minulosti se tu švestky hodně pěstovaly, lidi je vozili do lihovarů s koňskými povozy. Pěstování švestek tu omezily virové choroby, ale odolné podnože snadno zplaněly. Kolem Prahy teď patří k nejhojnějším dřevinám. Bíle rozkvetlé stromky jsou teď na začátku dubna dobře vidět.

Časně zjara upoutávají pozornost i žlutooranžově zbarvené letorosty vrby bílé. Jedná se o často vysazovaný kultivar vrby bílé, který se lidem líbí. Původní typ vrby bílé má letorosty zbarvené nenápadně.
/Praha východ, krajina na začátku dubna s rozkvetlými slivoněmi.
Vrby bílé zatím nekvetou, ty raší zjara poměrně pozdě.
Proto se všechen hmyzí život nyní soustřeďuje na časně kvetoucí slivoně.
/Motýl na květu slivoně.

Většina hmyzu létá vysoko v korunách stromů, kam objektiv fotoaparátu nedosáhne. A nejen to, většinu létajícího hmyzu teď tvoří samečci, kteří pátrají hlavně po samičkách. Létají velmi rychle, na květech se skoro nezastavují. Početní převahu mají samečci různých drobných druhů pískorypek.
/Pískorypka, drobný sameček.
/Pískorypka, sameček s tmavou hlavou.

Letos jsou v přírodě velmi hojné samotářské včely hedvábnice jarní (Colletes cunicularius). Ty se teď také krmí hlavně na rozkvetlých slivoních. Ale nejvíc času tráví pátráním po samičkách. Nyní nastal čas, kdy se začínají hromadně líhnout jejich samičky.
Na fotografii je skupina samečků, která se shromáždila u pukliny v zemi, odkud očekávají vyběhnutí mladé samičky.
/Hedvábnice, samečci se shromáždili u pukliny v zemi.
Hned jak se samička poprvé objeví na denním světle, tak jí obklopí několik samečků. Ti pak bojují mezi sebou i se samičkou, která se jim brání. Přírodní výběr preferuje drsné způsoby zacházení.
/Hedvábnice, chumel samečků kolem samičky.
Když člověk pozoruje, jak se klubko samečků se samičkou uprostřed kutálí v prachu, má pocit, že takové zacházení samička nemůže přežít. Samičky to kupodivu přežívají, a dokonce se krátce po oplození pouští do práce. Hned si začínají vyhrabávat v zemi prostor pro založení svého hnízdečka. (Oplozená samička už samečky nezajímá, tu už nechávají v klidu pracovat a nijak jí neruší.)
/Hedvábnice, samička vyhrabává v zemi hnízdečko.
/Hedvábnice, samička hledá, kde vyhrabat hnízdečko.
Až budou mít komůrky pro larvičky hotové, budou do nich nosit zásoby nektaru a pylu výhradně z vrb. Nyní ale dávají pro svojí výživu přednost květům slivoní.
Vrba křehká už tu začala kvést. Ta kvete mnohem dřív než vrba bílá. Ale hedvábnice na ní zatím nejdou. Zatím je všechen hmyz na slivoních.
/Vrba křehká, samčí jehněda.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist