15.5.2019 od Hanka
Podle přísloví starých zahradníků přichází období ledových mužů v době, kdy kvetou hlohy. V letošním roce se tahle pranostika vyplnila přesně. I když je nyní chladno, na jižních svazích se dá vidět řada zajímavostí, pokud na chvilku vykoukne sluníčko.
(Na horní fotografii je pohled z plochy přírodní památky Dolní Šárka na protější severní zalesněný svah nad Šáreckým potokem a na vrcholu stojí kostel svatého Matěje.)
Rozkvetlý hloh.
Stráně nad Šáreckým potokem jsou většinou zalesněné. Zůstalo tu ale několik nezarostlých ploch na výchozech skalních žeber na jižních a západních svazích.
Na skalách začíná kvést mateřídouška panonská.

Modrásek rozchodníkový (
Scolitantides orion) na mateřídoušce.

V přírodní památce Dolní Šárka létali modrásci rozchodníkoví v tomto týdnu v hojném počtu. To je dobře, jedná se totiž o ubývající druh motýla.
Vůči chladnu jsou hodně odolné nomády. Tady je na mateřídoušce sameček druhu nomáda pruhovaná (
Nomada succincta).
Trýzel škardolistý, který tu pokrýval žlutou barvou většinu nezalesněných svahů, už pomalu odkvétá.

K hluboko uloženému nektaru trýzelových květů dosáhne jen hmyz s velmi dlouhým sosákem. Pracovitá včelička na fotografii zřejmě v květech sbírá jen pyl, který je snadno dostupný.
Brouci také myslí na založení další generace jejich druhu.
Zlatohlávek tmavý (
Oxythyrea funesta).
Začíná kvést vikev tenkolistá.

Až se oteplí, bude na květech vikve hodně hmyzu.
Plochy na slunci začíná zdobit kavyl Ivanův (
Stipa pennata). Před deseti roky tu býval kavyl Ivanův vzácný, vídala jsem na zdejších svazích jen jednotlivé rostlinky. Nyní, po předchozích suchých a teplých letech, tu začíná být hojný, v některých místech tvoří souvislý porost i na větší ploše..

Naopak na trochu zastíněných místech pod duby rozkvétají silenky nící.
Na listu se vyhřívala i dlouhososka černá (
Bombylella atra).

Některé druhy dlouhososek se vyvíjejí jako hnízdní paraziti u samotářských včel. O druhu dlouhososka černá ale informace chybějí.