Přírodní památka Baba a okolí

23.4.2016 od Hanka

Je to mimořádně krásné území, a velmi bohaté na počet druhů rostlin i hmyzu (a taky divokých prasat).
Chodí sem mnoho lidí, a jak se zdá, zdejší přírodě to nevadí.

Pěšina ke zřícenině Baba.
/Pěšina k Babě.
Právě tady, podél pěšiny ke zřícenině, jsou porosty hluchavek nachových. Hluchavka nachová přitahuje mnoho druhů hmyzu. Ale dnešní dny ukázaly jednu spíš vzácnost. Jako droboučké oranžové drahokamy s obrovskými tykadly tu na hluchavkách létají samečci samotářské včely rodu stepnice.
/sameček včely rodu stepnice
Tady na Babě, ale i na mnoha dalších místech Prahy, se vyskytují druhy stepnice jarní a stepnice dlouhorohá. Jsou to různé druhy, ale liší se od sebe navzájem hlavně povahou, jejich samičky upřednostňují jiné rostliny, na kterých sbírají nektar a pyl pro larvičky. Vzhledově jsou ovšem tyhle 2 druhy na fotografiích těžko rozlišitelné, obvykle se nepodaří na fotce zobrazit drobné rozlišovací znaky mezi druhy.
Tyhle 2 druhy, stepnice jarní a stepnice dlouhorohá, nejsou v Praze vzácné. Ale vzácné je pozorovat jejich samečky. Je totiž údělem samečků, že žijí jen krátkou dobu. A ještě vzácnější je, aby se člověku podařilo je na hluchavkách fotografovat. Když má někdo tak dlouhá tykadla, dělá to při fotografování potíže, mít na fotce zaostřená tykadla i tělo pohyblivého drobného hmyzíka.
/Sameček včely stepnice na hluchavce nachové.
Tak na závěr ještě portrét. Oranžová barva na hlavě pochází do značné míry od pylu hluchavky nachové. Všechen hmyz, který létá na hluchavky nachové, bývá výrazně zbarven do oranžova.
/Sameček včely stepnice - portrét

Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.
Po vydatných deštích se zase ukázalo sluníčko.
Louka na Hůrce - hrabání sena 19.-22. 9. 2024
V letošním roce mají včelaři už od června problém se ztuhlým medovicovým medem.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist