V pražské Stromovce kvetou vrby, javory a pampelišky.

29.4.2021 od Hanka

Stromovka je nejkrásnější pražský park.
Na horním obrázku je na obzoru Místodržitelský letohrádek, vpravo pod ním žlutozeleně svítí rozkvetlý javor mléč. Dole kvetou smuteční kultivary vrb. Kvetou tu i pampelišky a mnoho dalšího, hmyz je většinou rozptýlený na vrcholech stromů. U země je ale také značný letový provoz. Trochu se už konečně oteplilo, samečkové pískorypek létají nad zemí, hledají, kde by mohly začít vylézat ze země samičky. Hojně jsou k vidění i nomády, které mohou žít jenom jako hnízdní parazité u pískorypek. (Není to na světě jednoduché, většina samiček pískorypek ještě ani nevylezla na denní světlo, a už kolem nich číhají nomády.)

Javor mléč, větvička s květy.
/Javor mléč, větvička s květy.
Javor mléč má ve květech mnoho sladkého nektaru. Včely a další hmyz často dávají javorům přednost před návštěvami jiných rozkvetlých stromů.
/Javor mléč a dělnice včely medonosné.

Oranžové květy mají keře kdoulovce.
/Kdoulovec ve Stromovce.

Nízko nad zemí tu létaly nápadně barevné nomády. Ty se vyvíjejí jako hnízdní parazité. Při nízkém letu pátrají po vstupech do hnízdeček svých hostitelských druhů.
Nomáda dvouskvrnná (Nomada bifasciata), samička na květu popence. Ta parazituje u pískorypky páskované (Andrena gravida).
/Nomada dvouskvrnná, samička, foto shora.
/Nomada dvouskvrnná na popenci.
/Nomada dvouskvrnná, portrét.

Tady je na květu pampelišky nomáda ryšavá (Nomada lathburiana), samička. Ta parazituje v hnízdečkách pískorypky popelavé.
/Nomáda ryšavá - Nomada lathburiana.
Tady je její hostitelský druh pískorypka popelavá (Andrena cineraria), samička na jehnědě vrby křehké.
/Vrba křehká a pískorypka popelavá na samčí jehnědě.
Vrba křehká rozkvétá v termínu, kdy je ještě potřeba počítat s výskytem ranních mrazíků. Proto má jehnědy před rozkvětem obalené mnoha chloupky. Ty vyrůstají z podpůrných listenů jednotlivých kvítečků v jehnědě.
/Vrba křehká, samčí jehněda před rozkvětem.
Teprve při rozkvětu se prašníky vytáhnou ven nad chloupky v jehnědách.

Větvičky s rozkvetlými samčími jehnědami.
/Vrba křehká, větvička s rozkvetlými samčími jehnědami.
Vrba křehká je dvoudomá dřevina. Samičí kvítky, ze kterých se vyvinou semena, rostou na jiných stromech než na kterých vyrůstají samčí jehnědy. Přenos pylu zajišťuje pouze hmyz. Na hojné přítomnosti hmyzu je vrba křehká existenčně závislá, bez opylení samičích květů by se nevytvořila klíčivá semena.
A jak to má vrba udělat, aby přilákala co nejvíc hmyzích opylovatelů, když v době jejího kvetení rozkvétá současně i mnoho dalších stromů? V první řadě tím, že vytváří výživově velmi kvalitní pyl a nektar. To by samo o sobě ještě nemuselo stačit. Hmyz také hodně vnímá pohyb. Proto má vrba křehká (i další druhy vrb) takové větve, které rozhoupává i slabý vánek. Vrbám neustálý pohyb slabých větví hodně pomáhá. Pro fotografování hmyzu na vrbách tím ale vznikají potíže se zaostřováním fotografie.

Nejvýznamnější opylovatelkou vrb ve Stromovce je hedvábnice jarní (Colletes cunicularius).
/Vrba křehká a hedvábnice jarní.
Dospělci hedvábnic se živí na nektaru a pylu mnoha různých druhů rostlin. Pro svoje larvičky ale hedvábnice připravuje zásoby potravy výhradně z nektaru a pylu vrb.

Ve Stromovce jsou většinou vysazené uměle rozmnožované klony vrb, případně takové druhy vrb, jaké nejsou v přírodě kolem Prahy původní.
Moje fotografované vrby křehké, náš domácí druh, tu pravděpodobně vyrostly samy, zahradnickým projektům navzdory. Uchytily se ve svahu nad tzv. Malou říčkou. To je vltavské rameno, které tu v dřívějších stoletích přivádělo vodu do Císařského mlýna. Vrby křehké tu rostou blízko místa, kde voda Malé říčky vtéká do podzemí.
/Vrba křehká, větve nad malou říčkou.
Pohled vzhůru do koruny. Pro vrbu křehkou je charakteristické, že se její větve rozrůstají v nepříliš ostrém úhlu.
/Vrba křehká, vrchol stromu.

U rybníčku ve Stromovce. (Foto 27. 4. 2021)
/Kachňata ve Stromovce.
Přejme kachní rodince mnoho štěstí. Nebude to mít snadné, ve Stromovce běhá na volno mnoho psů.
V sousedství plavaly i další druhy kachen.
Polák chocholačka, sameček.
/Polák chocholačka, samec na jezírku ve Stromovce.
Polák chocholačka, samička. Samiček tu plavalo několik, asi žádná z nich zatím na vejcích nesedí.
/Polák chocholačka, hnědá samička.

Ve Stromovce se nechal vyfotografovat i strakapoud velký.
/Strakapoud velký, Stromovka.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist