Sladký nektar z květů slouží kutilkám jako zdroj energie do křídelních svalů a vlastně i pro celkový život dospělé kutilky. Pro svoje larvy ale vytváří potravinové zásoby s nalovených a ochromených cvrčků a lučních koníků a kobylek.

Samička má přední nohy oranžovohnědé.

Sameček má všechny nohy černé.
Pilatka červená (
Macrophya annulata). Ta je dlouhá jen 11 až 13 mm. Je to tmavý druh.

Pilatky patří do podřádu blanokřídlí širopasí. Jejich larvy jsou housenice.

Housenice pilatky červené se živí na různých růžovitých rostlinách. Dospělou pilatku červenou jsem fotografovala na zahrádce mezi domy.
Mezi skalami PP Baba nyní poletuje hodně motýlů. Ti jsou většinou velmi rychlí a nechtějí se fotografovat. Některé se přesto povedlo nafotit.
Okáč bojínkový na chrpě.

Okáč pýrový.

Ostruháček kapinicový.
Kde je hodně motýlů, tam se pohybují i jejich parazitoidi - lumci. Ti létají v terénu velmi rychle a pátrají po svých hostitelských druzích. Lumci se při svých pátracích letech orientují zejména čichem. Láká je pach trusu housenek (a následně výskyt kukel) jejich hostitelských druhů.
Lumek, samička s krátkým kladélkem.

Dospělci lumků získávají energii sáním nektaru z květů rostlin a nebo mohou olizovat medovici na listech.
Lumek na dalších obrázcích saje z listu medovici. Byl to nápadně velký jedinec, dá se nazvat lumek obr a také vynikal svojí oranžovou barvou.

Portrét lumka. Na hlavě jsou dobře vidět i makadla.
Na závěr přidám obrázky hnízdečka vosíků, které fotografoval Karel Netsch.
Vosík francouzský (
Polistes dominula) je společenský druh. Hnízdečko vytváří samička a její dcery dělnice. Časně zjara někdy začne vytvářet hnízdečko společně i více samiček po přezimování, později ale zvítězí jen jediná, která se potom stává matkou mladé pohlavní generace.
Plástev je připevněná k podkladu středním sloupkem. Ten vosíci vyrábějí z papíroviny - stejně jako všechny ostatní části hnízdečka. Na ochranu před všudypřítomnými mravenci vosíci potírají sloupek a svrchní stranu pláství odpuzujícím sekretem.

Zaostřeno na vajíčka, která jsou nakladená v horních buňkách.

Jako potravu pro svoje larvy loví vosíci hlavně různé mouchy. Larvám pak vkládají do úst rozžvýkanou svalovinu z úlovků.
Pod bílými vyklenutými víčky se skrývají kukly budoucích mladých vosíků.