Louka za zříceninou Baba je posečená, a to je dobře.

10.5.2016 od Hanka

Je to dobře, že je tahle louka posečená včas. Trávám už začala růst květní stébla, za krátko by vykvetly, a travní pyl bývá pohromou pro mnohé alergiky. Většina druhů trav už další květní stébla letos nevytvoří, pokud jsou teď posečené. Ani hmyzu květnové sečení nevadí. Teď toho kvete všude tolik, že hmyz ani nestíhá všechny květy navštívit.

Škoda, že nikdo nemá zájem si tady odvážet seno. Ale co se dá dělat. Těžko se vrátíme do předchozích století, kdy neexistovala auta ani traktory a všechnu práci s dopravou lidí i nákladů dělali koně, práce na polích se taky dělala s pomocí koní nebo zapřažených krav. Dnes si lze ztěží představit, že benzín a naftu do motorů bychom nahradili senem pro koňskou práci.

Při pohledu od Baby směrem k Podbabským skalám jsou v dálce vidět ovečky. To je taky dobře.
/Pohled z Baby na plochu nad Podbabskými skalami.
Na obrázku je vidět, že teď kvetou šeříky a hlohy. Na šeříky hmyz téměř nejde. Hlohy jsou ale milované včelami i mnoha dalšími druhy blanokřídlých.
Květy hlohu v detailu.
/Kvetou hlohy.
Taky rozkvetly bílé hluchavky. Na louce jsou teď sice posečené, ale všude kolem jich je dostatek. To se hodí samičkám druhu čmelák skalní. Ty se probouzejí ze zimního spánku trochu později než většina ostatních druhů zdejších čmeláků, vychází jim to právě v termínu rozkvětu bílých hluchavek.
/Čmelák skalní na hluchavce bílé.
A taky všude kvetou jírovce (kaštany).
/Dělnice druhu čmelák luční na květu jírovce.
Zastihla jsem na jírovci dělnici druhu čmelák luční. Je to drobná dělnice, všimněte si, jak se musí namáhat, když chce dosáhnout do hloubky květu ke květnímu nektaru.
/Čmeláčí dělnice je drobná, musí se namáhat, aby dosáhla ke květnímu nektaru.

Zatímco čmeláci mohou sbírat nektar a pyl z květů mnoha druhů rostlin, některé jiné včeličky jsou specialistky jen na konkrétní druhy rostlin. Třeba dřevobytka pryskyřníková připravuje pro svoje larvičky do hnízdeček pylonektarový bochník pouze z květů pryskyřníků.
/Dřevobytka pryskyřníková.
Pryskyřníků je všude v okolí taky dost, i když je louka posečená.

Za to mi tu letos schází ještěrky zelené. Vždy jsem je tu v této době potkávala. Vkládám jen fotografie z loňska.
/Hlava samečka ještěrky zelené.
Jejich samičky se obvykle pohybují na rozhraní mezi keři a travnatou plochou. A samečkové, asi aby měli lepší přehled, kde by se mohla objevit samička, vylézají na keře jako na rozhledny.
/Ještěrka zelená - sameček, na brslenu
Na jih od posečené louky je Přírodní památka Baba. V ploše přírodní památky organizuje péči a údržbu pražský magistrát velmi pečlivě. Problém je v tom, že vzácné ještěrky zelené nepotkávám v ploše přírodní památky, ale právě kolem této louky, na kterou se žádná ochrana nevztahuje. Prý se tu nevyskytuje žádná chráněná rostlina, a tak to tu mohou při údržbě devastovat libovolně. V minulém roce tu probíhala péče katastrofálně, kdo ví, zda ještěrky dokázaly přežít.
V minulém roce tady byla první seč až v době, kdy byly všechny stromy odkvetlé, a protože všechen hmyz je po odkvětu stromů závislý jen na nektaru a pylu z květů na loukách, tak čmeláčí hnízdečka v okolí nedokázala dokončit vývoj a hladověla. A co hůř, když potom konečně se louka vzpamatovala a začaly kvést čekanky, tak to posekali podruhé. Žádnému květu nebylo dovoleno vykvést. A to bylo v době extrémního sucha a horka, kdy na skalách v Přírodní památce Baba bylo pro horko k nepřežití, všichni živáčci utíkali vedle do louky. Jestliže pak po posečení louky neměl hmyz potravu ani tady, ani nikde v okolí, tak následně i ještěrky, které se živí hmyzem, tu dlouhodobě hladověly. To je potom špatná situace pro ještěrky, zahájit zimní spánek po dlouhodobém hladovění.


Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.
Po vydatných deštích se zase ukázalo sluníčko.
Louka na Hůrce - hrabání sena 19.-22. 9. 2024
V letošním roce mají včelaři už od června problém se ztuhlým medovicovým medem.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist