Denivka Micromus angulatus v říjnu.

10.10.2021 od Hanka

S blízkostí příchodu zimy je venku vidět méně hmyzu. Proto mne překvapilo setkání s denivkou druhu Micromus angulatus. Je to drobný druh, celá i s křídly (bez tykadel) měří kolem 1 cm, samotné tělíčko je ještě menší. Křídla totiž zadeček daleko přesahují.
Larvy i dospělci této denivky se živí dravě, kořistí jsou hlavně mšice a roztoči, ale mohou to být i jiné druhy hmyzu. Pro denivku Micromus angulatus je charakteristické, že odolává nízkým teplotám a je aktivní dlouho během podzimu i brzy na jaře.

O této denivce jsem se dočetla, že je to perspektivní druh pro biologickou ochranu rostlin. Je nenahraditelná právě pro svojí odolnost k nízkým venkovním teplotám a pro svojí aktivitu v říjnu a v listopadu. Polní zelenina jako je třeba pórek nebo kapusta není choulostivá na mráz a sklízí se postupně až skoro do prosince. Jenže před sklizní už není možné používat chemicky vyráběné insekticidy. Proto odborníci uvažují o umělém chovu této denivky, kterou by následně bylo možné během podzimu vypouštět na zeleninová pole, aby zde denivka omezovala výskyt nepříjemných škůdců. Její výhodou je i to, že se jedná o druh, který se běžně vyskytuje v české přírodě.
/Denivka Micromus angulatus.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist