14.4.2022 od Hanka
Pražský magistrát postupně nechává vybudovávat tůně kolem pražských potoků. Pro přírodu je to velké obohacení. Ve větších vodních nádržích totiž obvykle žije mnoho ryb, a těm slouží žabí vajíčka jako potrava. Tedy nejenom rybám, kachny a další ptáci se také rádi přiživí. Naopak v malých tůních se dokáže úspěšně vyvíjet mnoho živočichů.
Před pár dny začaly k tůním a rybníčkům přicházet ropuchy. Ony mají uložené v paměti, ve kterém místě se vyvíjely jako půlci a kde se poprvé podívaly na souš jako malé žabičky. Na taková svoje místa se vracejí i ze vzdálenosti několika kilometrů, aby se tu setkali samečkové se samičkami a pak došlo k nakladení vajíček. Vlastnímu rozmnožování předchází synchronizovaný společný přesun k vodě.
V době rozmnožování jsou ropuchy aktivní i během dne. Jinak bývají aktivní až za soumraku nebo v noci, proto o jejich přítomnosti obvykle ani nevíme.
Hlava ropuchy.
Samečků bývá obvykle víc než samiček.

Mnozí samečkové čekají na příchod samiček ve vodě.

Mnoho samečků ale vyhlíží samičku už po cestě, odkud její příchod očekávají. A jakmile se samička objeví, hned jí sameček skočí na záda.

Je to těžký úděl samiček, že posledních několik desítek metrů po cestě k vodě musí nést na zádech i samečka.

Nejvíc jich bývá v takových tůních, které bagr vyhrabal už před více roky. Naopak v těch nedávno nově založených tůňkách jsem zatím žáby neviděla.
V nedávno vyhrabaných tůních se na hladině pohybují hlavně bruslařky rodu
Geris .
Tůně podél potoků vypadají zdánlivě stejné, ale liší se velikostí a hloubkou a také polohou, některá je na slunci, jiná ve stínu. Je zajímavé pozorovat, že každý druh si vyhledává tu svojí ideální tůň, tam se sejde mnoho jedinců určitého druhu, a naopak třeba v sousední tůni se vyskytuje něco zcela odlišného.
Jiné tůně si zase vyhlédly k rozmnožování šídlatky hnědé (
Sympecma fusca). Je to mezi vážkami docela drobný druh (je dlouhá jen 34 až 39 mm) a je barevně nenápadná.

Šídlatky hnědé jsou zvláštní tím, že přezimují ve stadiu dospělců někde v křovinách. Při prvních jarních slunečných dnech se tyto šídlatky vrací k vodě. Vajíčka kladou do rostlinných pletiv. Vývoj jejich larev je velmi rychlý, nová generace se líhne už během léta.