Na skalách kvetou tařice.

17.4.2022 od Hanka

Na skalách v Praze a okolí teď svítí květy tařice skalní. Po jejich rozkvětu se obvykle počasí zase výrazně ochladí, ale potom už tu skutečně bude jaro.
Tařice hmyz skoro neláká, ve květech má buď velmi málo nektaru a nebo vůbec žádný. Zřejmě počítá s tím, že v termínu jejího kvetení je ještě chladno a hmyz teprve začíná létat. A tařice musí začít s kvetením brzy zjara, dokud je ještě ve skalních štěrbinách trochu vlhkosti. V dalších měsících už budou muset její listy na skalách odolávat velkému suchu a horku.

Trs kvetoucích tařic.
/Tařice skalní, trs kvetoucích rostlin.
Tařicím stačí k uchycení jen štěrbina ve skále.
/Tařice vyrůstá ze skuliny ve skále.
S fotoaparátem jsem zastihla na květech tařice modráska rozchodníkového. Tenhle modrásek přezimuje ve stadiu kukly. Asi se nedávno ze své kukly vylíhnul, zlákala ho nápadná žlutá barva tařic, ale ještě se nenaučil, že květy jiných rostlin jsou výživnější. Později se budou jeho housenky vyvíjet na rozchodníku velkém, který se pravidelně vyskytuje v těsném sousedství skal.
/Modrásek rozchodníkový sedí na tařici.
Modrásek rozchodníkový (Scolitantides orion) na startu před odletem.
/Modrásek rozchodníkový na startu k odletu.
Brouk zlatohlávek huňatý (Tropinota hirta) na tařici požírá celé vnitřky květů, žere prašníky i pestíky.
/Brouk zlatohlávek huňatý se živí na květech tařice.
Letos se zdá, že jsou tihle zlatohlávci velmi hojní. Vídám je na květech mnoha druhů rostlin. Tady brouk zlatohlávek vyžírá vnitřek květu trnky.
/Zlatohlávek huňatý na květu trnky.
Pod skalami také létali ve větším počtu motýli druhu perleťovec nejmenší (Boloria dia). Ti se v těchto dnech začali líhnout z kukel.
/Perleťovec nejmenší, motýl s rozevřenými křídly.
/Perleťovec nejmenší.

Na jiném svahu mne překvapil cvrček polní (Gryllus campestris). Ten je zatím nedospělý, tak jak přezimoval ve stadiu larvy.
/Cvrček polní, larva.
/Cvrček polní, zadeček larvy.

A co teď dělají včely samotářky? Chladno po ránu a velké výkyvy počasí je nelákají na prolety venku. Spíš si jen prohlížejí okolí z úkrytu ve svých komůrkách.
Hedvábnice jarní (Colletes cunicularius) vykukuje ze svojí komůrky v zemi.
/Hedvábnice vykukuje z komůrky.
Až se počasí oteplí, tak bude samička hedvábnice nosit nektar a pyl z vrbových jehněd a vytvářet z nich zásoby potravy pro svoje larvy.
Jenže ani včely samotářky to nemají v životě jenom snadné. Kde se objeví nahromaděná kvalitní potrava, tam také míří mnozí hnízdní parazité.
Hnízdních parazitů je mnoho druhů. Tentokrát se mi povedlo vyfotografovat brouka majku. Larvy majek se vyvíjejí v hnízdech včel samotářek.
/Brouk majka v dubnu.
Dospělci majek se živí okusováním rostlin.
/Dospělé majky se živí rostlinami.
Lístky jetele jí velmi chutnají.
/Majka okusuje lístky jetele.
Brouk majka na prstu. Pravděpodobně je to druh majka obecná (Meloe proscarabeus).
/Brouk majka na prstu.

Pastva ovcí a koz může udržovat pásy travnatých ploch uvnitř zalesněné krajiny. To by zpomalovalo šíření případných lesních požárů.
Včely medonosné v létě vychovávají mladou generaci včel, která bude žít až do jara.
Z okolí Říčanského potoka na východě Prahy.
Přijďte na louku na Hůrce.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist