8.6.2022 od Hanka
Při fotografování blanokřídlého hmyzu si nelze nevšimnout také pavouků. Mám o nich jen málo znalostí, ale i tak bych chtěla ukázat, kteří pavouci mi dovolili, abych je fotografovala.
Na horních obrázcích je samička některého druhu pavouka slíďáka. U nás v Praze nemáme žádné velké druhy pavouků slíďáku, máme tady jen takové obyčejné, středně velké. Ale je jich mnoho, běhají po zemi skoro všude. Přezimovali ve stadiu dospělců. Potom v květnu začaly samičky nosit za sebou kokon s vajíčky. Kokon mají připředený na konec zadečku a nosí ho všude až do vylíhnutí mláďat.
Samičky slíďáků se starají o to, aby se mláďata ve vajíčcích dobře vyvíjela. Fotografovala jsem je, když za chladného rána samičky s kokonem vylézaly do tepla na list na sluníčko.

Tím ale jejich mateřská péče o potomstvo nekončí. Když nastane správný čas, pavoučí matka svými chelicerami kokon otevře. Potom mladí pavouci vylezli matce na hřbetní stranu zadečku a matka s nimi dál pochodovala po takových místech, o kterých věděla, že se tam budou mladí dobře vyvíjet.
Takhle jsem fotografovala jinou matku pavoučici se svým potomstvem.

Mladí pavoučci na zadečku svojí matky.
A kdopak se skrývá v pavučinovém hnízdě mezi borovicovým jehličím?

Obyvatelka je vidět uvnitř.

Pavučinové hnízdo má zvonovitý tvar, z jedné strany je dovnitř dobře vidět.
Samička pavouka lovčíka s kokonem.

Samičky lovčíků drží kokon v chelicerách.

Až se mláďata z kokonu vylíhnou, matka je bude dál chránit, zůstanou v pavučinovém hnízdě až do prvního svlékání. Takové hnízdečko s čerstvě vylíhlými pavoučky jsem objevila na teplejší lokalitě na kopřivách.
Ve skleníku si pěstuji zeleninu. A tam mne už v dubnu překvapila veliká samička křižáka obecného, stavěla si tam svoje rozměrné sítě. Bylo to neobvyklé z toho důvodu, že vývoj křižáků obecných je dvouletý a samičky by měly být v tomto stadiu až koncem léta nebo na podzim. Ale jak se zdá, letošní teplý únor a skleníkové prostředí vývoj urychlily.
Samička křižáka obecného s úlovkem.

Potom ale v květnu už samička nebyla k nalezení a blízko její bývalé sítě byl na skle přilepený tmavožlutý vatovitý kokon. Nevěnovala jsem mu žádnou pozornost, až najednou se tam místo původního chuchvalce objevilo množství malých pavoučků.

Křižák obecný, mláďata v detailu po vylíhnutí v pavučince u skleníkového skla.
Pavoukům se ve skleníku daří skvěle. Dovnitř do skleníku zalétá mnoho takových jedinců hmyzu, kteří následně neumějí najít cestu ven a dlouho bzučí podél skel a stávají se přitom snadnou pavoučí kořistí.
Hojnými obyvateli skleníku jsou také pavouci skákavky z rodu
Salticus. Troufnou si i na mnohem větší kořist.

Na ulovené tiplici, která patří do řádu dvoukřídlí, jsou na fotografii dobře zobrazené paličkovité haltery (kyvadélka).