Chcete pomáhat přírodě? Přidejte se k nám.

31.8.2022 od Hanka

Louka na Hůrce v pražských Stodůlkách potřebuje spolupráci víc lidí. Je to místo, kde na jaře a v létě můžeme pozorovat řadu vzácných druhů hmyzu.
Před několika roky zde byla jen zanedbaná a neudržovaná lokalita. Přesto se zde na malých plochách udržely původní stepní druhy. A současná péče jim prospěla, zajímavý hmyz se tu nyní úspěšně množí. Nyní na konci léta je ale potřeba posečenou trávu odklidit.

Lidé rádi pozorují velké a barevné a vzácné druhy hmyzu. Pro zachování stability přírodních dějů je ale nejdůležitější výskyt pestrého množství těch obyčejných, drobných a nenápadných druhů hmyzu a rostlin.


Hmyz na vratiči.
/Hmyz na vratiči.
Důležité je, že se tady na květech setkává hmyz z odlišných čeledí. Protože i hmyz trpí mnoha bakteriálními a virovými infekcemi a také mnoha parazity. Pokud na některé lokalitě žije pouze jeden druh hmyzu, ale ve větším počtu jedinců, tak se nemoci šíří. To je časté třeba u včel medonosných. Naši včelaři musí během kalendářního roku aplikovat do úlů celou řadu chemických léčiv, jinak by už včelstva dlouhodobě nepřežila. U nás je potřeba, aby lidé chovali menší počet včelstev, aby nedocházelo k tak rychlému přenosu včelích parazitů mezi stanovišti různých včelařů. A naopak je nutné vytvářet prostor pro život jiných druhů opylovatelů, pro včely samotářky a drobné motýly a další. Původci nemocí jsou specialisté, napadají jen jeden druh nebo jen několik málo blízce příbuzných druhů.

A jaké druhy jsem s fotoaparátem zastihla na vratiči na horním obrázku?
Hedvábnice podobná (Colletes similis).
/Samotářská včelka hedvábnice.
A vedle byl drobný motýl zavíječ stepní (Pyrausta despicata).
/Zavíječ stepní na vratiči.

Na dalším obrázku jsou vedle sebe maskonoska a ploskočelka. Obě patří mezi samotářské včely, ale každá je z jiné čeledi.
/Maskonoska a ploskočelka na květech vratiče.
Ploskočelka skvrnitá (Halictus maculatus), sameček.
/Ploskočelka skvrnitá na vratiči.
/Ploskočelka skvrnitá, sameček.

Přijďte pomáhat na louku na Hůrce.
Na neudržovaných plochách s porostem třtiny křovištní se často vyskytují pavouci druhu zápřednice jedovatá.
Iniciativa EU k ochraně opylovatelů
Blanokřídlí na louce nad skalami přírodní památky Baba v Praze 6

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist