31.8.2022 od Hanka
Louka na Hůrce v pražských Stodůlkách potřebuje spolupráci víc lidí. Je to místo, kde na jaře a v létě můžeme pozorovat řadu vzácných druhů hmyzu.
Před několika roky zde byla jen zanedbaná a neudržovaná lokalita. Přesto se zde na malých plochách udržely původní stepní druhy. A současná péče jim prospěla, zajímavý hmyz se tu nyní úspěšně množí. Nyní na konci léta je ale potřeba posečenou trávu odklidit.
Lidé rádi pozorují velké a barevné a vzácné druhy hmyzu. Pro zachování stability přírodních dějů je ale nejdůležitější výskyt pestrého množství těch obyčejných, drobných a nenápadných druhů hmyzu a rostlin.
Hmyz na vratiči.
Důležité je, že se tady na květech setkává hmyz z odlišných čeledí. Protože i hmyz trpí mnoha bakteriálními a virovými infekcemi a také mnoha parazity. Pokud na některé lokalitě žije pouze jeden druh hmyzu, ale ve větším počtu jedinců, tak se nemoci šíří. To je časté třeba u včel medonosných. Naši včelaři musí během kalendářního roku aplikovat do úlů celou řadu chemických léčiv, jinak by už včelstva dlouhodobě nepřežila. U nás je potřeba, aby lidé chovali menší počet včelstev, aby nedocházelo k tak rychlému přenosu včelích parazitů mezi stanovišti různých včelařů. A naopak je nutné vytvářet prostor pro život jiných druhů opylovatelů, pro včely samotářky a drobné motýly a další. Původci nemocí jsou specialisté, napadají jen jeden druh nebo jen několik málo blízce příbuzných druhů.
A jaké druhy jsem s fotoaparátem zastihla na vratiči na horním obrázku?
Hedvábnice podobná (
Colletes similis).

A vedle byl drobný motýl zavíječ stepní (
Pyrausta despicata).
Na dalším obrázku jsou vedle sebe maskonoska a ploskočelka. Obě patří mezi samotářské včely, ale každá je z jiné čeledi.

Ploskočelka skvrnitá (
Halictus maculatus), sameček.