KDYŽ CÍLEM JE CESTA - 2. část

11.10.2022 od Hanka

Pokračování poutní cesty do Hájku u Prahy.

Po překonání Pražského okruhu po mostě pro pěší se kousek dál ukáže výhled na kapli XI. Ta stojí u podjezdu dálnice D6. Z tohoto vyhlídkového místa není možné se terénem dostat až ke kapli.

Ale je zde jiná zajímavost:

Poznáte, jaká plodina je tu vysetá na poli?
Je to sója luštinatá (Glycine max) .


Kaple XI po fotografickém přiblížení.
/Kaple XI u podjezdu Pražského okruhu.
Pohled do porostu sóji.
/Sója na poli.
Rostliny sóji se podobají fazolím, na rozdíl od nich má ale sója chlupaté lusky. A taky má nejvíc lusků v dolní části lodyhy.
/Sója má chlupaté lusky.
V horní části lodyhy jsou hlavně listy, tam už je vidět jen málo lusků.
/Sója, tvar listu.
Dřív bylo levnější k nám sóju dovážet, u nás se pěstovala jen málo. Proto jí na našich polích téměř neznáme. Jenže časy se mění.
Pohled na okraj pole.
/Sója na kraji porostu.
Jako všechny luštěniny má i sója na kořenech hlízky, ve kterých žijí symbiotické bakterie. Je to velmi výhodné partnerství mezi luštěninami a bakteriemi vázajícími dusík (rod Rhizobium). Tato symbióza umožňuje rostlinám využít atmosférický dusík, který je pro ně jinak nedostupný. A co víc, v kořenech sóji zůstanou dusíkaté látky v zemi i pro pozvolné využívání jinými plodinami v následujícím roce. Zemědělci mohou díky tomu používat jen málo hnojiv. To je v současnosti důležité. Výroba dusíkatých hnojiv je totiž energeticky velmi náročná, za současného stavu, kdy je plyn drahý a je ho nedostatek, většina firem výrobu dusíkatých hnojiv přerušila. Tady je vidět, že všechno zlé může být i k něčemu dobré. Zemědělská chemie totiž poškozovala kvalitu zásob spodní vody. Pěstování sóji a dalších luštěnin nám výrazně zlepší životní prostředí.

Po rozlomení lusku jsou uvnitř vidět semena.
/Semena v lusku.
Výhled na Hostivice přes pole se sójou. Sóju přerůstá i dost plevelů. Životnímu prostředí ale pomáhá i to, že při pěstování sóji se většinou nepoužívají herbicidy.
/Výhled na Hostivice.

Dál vede cesta mezi stromy, střídá se na ní stín a zase slunce. V pozadí je vidět i nejmenší poutníček, jak pochoduje s tatínkem vedle kočárku.
/Nejmenší poutníček pochoduje vedle kočárku.
A jiní zvládají poutní cestu do Hájku na koňském hřbetě.
/Cesta do Hájku na koňském hřbetě.


Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist