V Praze rozkvétají javory mléče.

7.4.2023 od Hanka

Javor mléč tvoří v květech mnoho sladkého nektaru pro hmyz. Jenže letos nás všechny už víc než týden trápí chladno. Kvůli tomu nepříznivému počasí včely a čmeláci nemohou létat vysoko do korun rozkvetlých stromů, javory mléče tak asi letos odkvetou bez užitku pro naše hmyzí opylovatele.

Rozkvetlý strom javor mléč.
/Javor mléč, rozkvetlý strom.
V lesním podrostu nyní rozkvetly také hluchavky skvrnité. Těm se daří na trochu zastíněných místech, hlavně na takových, kde je v zemi hodně živin. To znamená na okrajích sídlišť, kde si při vycházkách vyprázdňují bříška pejskové. Normálně bývá na hluchavkách hodně čmeláků, teď za chladna jsem tu neviděla žádného.
/Hluchavka skvrnitá, kvetoucí porost.
/Hluchavka skvrnitá, listy a květy.

Na osluněných místech v lesním podrostu se v Praze vydatně šíří mahonie. A jak se zdá, když slunce zasvítí na holou zem, tak se to místo blízko u země trochu zahřeje. Právě na to zdejší čmeláci čekají.
/Květy mahonie se čmelákem.
Čmelák zemní, mladá matka po probuzení ze zimního spánku. Pro budoucí čmeláčí matky je to dost obtížné, když se musí vyrovnat s dlouhým vpádem chladného vzduchu do naší české kotliny. Takové počasí přežijí jen ty nejzdatnější čmeláčice, všechno slabé a nemocné příroda vyřadí, tomu slabému neumožní vychovat potomstvo.
/Čmelák zemní, samička po přezimování na květech mahonie.
Samička čmeláka lučního mi dovolila vyfotografovat jen její cihlově červený zadeček. Čmelák luční je drobný druh čmeláka. V Praze je ze všech druhů zdejších čmeláků nejmenší. Ale je z nich nejotužilejší, dokáže létat i v době, kdy jiné druhy čmeláků kvůli chladnu nelétají.
/Čmelák luční, cihlově červený zadeček.
Včera se dokonce ukázala na květu mahonie pískorypka popelavá.
/Pískorypka popelavá na květech mahonie.
Mahonie cesmínolistá pochází ze Severní Ameriky. U nás v Praze se nyní šíří v lesích dost invazně. Ale jak lze pozorovat, čmeláci a včely z toho mají radost. Naopak zemědělci by z toho být potěšeni neměli. Protože mahonie jsou (podobně jako dřišťál) mezihostitelem rzi travní, která napadá také obilí.

Na mnoha místech v pražských lesích se teď začaly objevovat první kvítky česneku podivného.
/Česnek podivný s pacibulkami a květem.
Česnek podivný je také invazní rostlina, která se v posledních letech v Praze rozmáhá snad všude. A je nevyhubitelná, přežije všechno. Má ovšem výhodu, listy se dají používat jako zelenina, stonky jsou chuťově ještě lepší.
Pohled dovnitř kvítku česneku podivného. Včely a čmeláci si ale těchto kvítků vůbec nevšímají.
/Česnek podivný, pohled dovnitř květu.
Pražské populace česneku podivného se rozmnožují pouze pacibulkami, semena se u našich česneků podivných nevytvářejí.

Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.
Po vydatných deštích se zase ukázalo sluníčko.
Louka na Hůrce - hrabání sena 19.-22. 9. 2024
V letošním roce mají včelaři už od června problém se ztuhlým medovicovým medem.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist