Moderní architekti milují dlažbu.

17.6.2016 od Hanka

Venkovní dlažba, to je dobré řešení. Dešťová voda se v dlažbě vsakuje do podzemí, nezatěžuje kanalizaci jako vyasfaltované nebo zabetonované plochy. Je to řešení blízké přírodě, a příroda to umí využívat. Obsazuje všechny přístupné škvíry, usídluje se tam, prorůstá, nadzdvihává kostky. A my lidi těžko vymýšlíme, co s tím. Většinou se to řeší s pomocí herbicidů, ale ukazuje se, že hebicidy nejsou tak neškodné, jak nám donedávna výrobci pesticidů tvrdili. Je potřeba hledat jiná řešení. Praha 6 se o to na plochách, které má v péči, snaží.

Je to ale obtížné hledání. Doposud totiž bylo herbicidní řešení tak levné a tak účinné, že se nikdo nezabýval hledáním jiných možností. Tedy samozřejmě, v přechozích stoletích to lidi uměli řešit. Ale není snadné vrátit se do staré doby. Dřív mívali lidi i v Praze slepice, které občas pásli na ulici, takže slepice rostliny v dlažbě vyzobávaly. Taky byla levnější lidská pracovní síla, a dlaždiči ty kamenné kostky často překládali a rostliny vytrhávali. A taky lidi nebyli tolik nároční, a nějaký plevel na okrajích cest jim nevadil.
/Šťavel prorůstá škvírou v dlažbě.
Co s tím teď? Slepice před domem můžeme dnes chovat těžko. Levná a kvalitní pracovní síla dlaždičů, to už je taky minulost. Takže je potřeba se nad problémem zamýšlet a řešení hledat. Pravděpodobně bude pro každou plochu vhodný jiný postup.
Občas jsou některé plané rostliny v dlažbě krásné a je vhodné je ponechávat, ať si rostou.
/Kvetoucí kyprej vrbice v dlažbě.
Na fotografii je kvetoucí kyprej vrbice u vltavského břehu.

Je zajímavé, že rostlinám v dlažbě se často daří lépe než v travnatých plochách. Když v létě 2015 bylo extrémní horko a sucho, v posečeném trávníku všechny rostliny uhynuly, ve slunečním žáru se jim kořeny skoro uvařily. (Je to špatná praxe, že firmy musí provádět sečení ploch podle předem stanoveného plánu, bez ohledu na průběh počasí.) Ale rostliny ve škvírách v dlažbě se dokázaly se suchem vyrovnávat výborně.
/Kvetoucí čekanka v dlažbě.
Co tedy dělat? V některých místech se bez používání herbicidů neobejdeme. Horší je, že doposud nejsou nijak označovaná místa, kde při údržbě herbicid aplikovali - to mi vadí nejvíc. A taky bychom neměli být příliš nároční na to, aby v dlažbě nic nerostlo. Vždyť i plevel může být krásný, o tom jsou moje zdejší fotografie, v horní části.

Některé rostliny ale jsou nebezpečné. V cizině mají špatné zkušenosti se zavlečeným starčkem úzkolistým. Ten pochází z hor jižní Afriky, ale u nás v Evropě se úspěšně aklimatizoval. Je jedovatý, zvířatům na pastvě způsobuje zdravotní potíže. A herbicidy na něj neplatí, je vůči nim rezistentní. Bohužel se už objevuje i v Praze, zejména kolem železničních tratí a na skládkách zemin.
/Starček úzkolistý, rostlina.
Zdánlivě krásný květ je pro naší přírodu hrozba.
/Starček úzkolistý, detail květ.
Kvete ve druhé polovině roku, a vydrží růst, kvést a plodit semena až do mrazů.

Občas ze semen vyroste mezi dlažbou i to, co bychom nečekali. Kvetoucí petunie.
/Petunie, kvetoucí rostlina v uliční dlažbě.
V detailu.
/Petunie, kvetoucí rostlina v detailu.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist