V Praze kvetou jabloně.

12.4.2024 od Hanka

Jabloně mají pro hmyz kvalitní pyl a dobrý nektar. I když nyní kvete v přírodě skoro všechno, blanokřídlí upřednostňují jabloně a jsou tam k vidění v hojném počtu. Ale nechat se vyfotografovat, to neumožňují. Všichni rychle létají z květu na květ, nečekají, až se přiblížím s fotoaparátem. Na jabloních jsem opakovaně pozorovala kromě včel medonosných také krásné pískorypky ryšavé, pelonosky hluchavkové a drobné dělnice druhu čmelák luční.
Nakonec se mi po dlouhém snažení povedlo udělat na květu jabloně obrázek čmeláčí samičky druhu čmelák rolní.

Čmelák rolní je druh, který na jaře příliš nepospíchá s budováním hnízdečka. Na fotografii je čmeláčí matka, která zatím krmí jen sebe. Hnízdečko si možná teprve hledá a nebo je s jeho výstavbou na samém začátku. Pyl pro výživu svých larviček zatím nesbírá.
/Čmelák rolní, matka na květu jabloně.
Matky některých druhů čmeláků v této době vychovávají larvičky prvních dělnic a takové vyletují ven pro potravu jen v nejnutnější míře. A čmelák luční, který je s vývojem vždy nejrychlejší, už má první generaci dělnic vychovanou. Tyhle první dělnice jsou velmi maličké.
V teplém a suchém počasí je víc nektaru na zastíněných květech uvnitř koruny stromu. Hmyz ve stínu se těžko fotografuje. Přesto lze na následujícím obrázku rozpoznat červený konec zadečku dělnice čmeláka lučního a při pečlivém pozorování jsou vidět také žluté rousky nasbíraného pylu na nožičkách. Ty poslouží jako potrava pro výchovu jejích sester, nyní v dubnu také dělnic.
/Čmelák luční, malinká dělnice sbírá nektar a pyl v květu jabloně.
Občas lze ale i teď jednotlivě uvidět na květech větší matku čmeláka lučního, která výchovu larviček ještě nestihla a zatím musí dělat všechny práce sama. Nebo se může jednat o matku, která o svoje hnízdečko nějak přišla a snaží se začít znova.

Čmeláci vědí, proč je nutné pospíchat s výchovou mladé generace. Chystá se na ně totiž několik hmyzích útočníků. Největším škůdcem čmeláčích hnízd je zavíječ cizopasný (Aphomia sociella), tedy přesněji jeho housenky. Jednoho čerstvě vylíhlého samečka zavíječe cizopasného už se mi povedlo včera vyfotografovat.
/Zavíječ cizopasný, sameček.
Létá hlavně v noci. A jako většina nočních motýlů má veliké oči.
/Zavíječ cizopasný je noční motýl s velkýma očima.
/Zavíječ cizopasný, sameček s rozevřenými křídly.
Samička zavíječe cizopasného proniká v noci do čmeláčích hnízdeček a klade tam vajíčka. Vylíhlé housenky potom požírají voskové buňky s čmeláčím plodem. Je to zvláštní, ale čmeláci se většinou neumějí housenkám ubránit.
Podobný zavíječ voskový požírá včelí plásty, ale obvykle jen takové, které má včelař někde špatně uskladněné. Kvalitní zdravá včelstva se umějí bránit, zavíječe ve svých úlech nestrpí.

O včelím vosku a o zavíječích, kteří jsou schopní rozkládat včelí vosk, jsem psala v článku
https://blanokridlivpraze.cz/aktuality/detail/?aktId=46

Hmyz miluje květy bodláků.
Maličké někdy zvítězí nad velikým.
V teplých dnech nás může na květech překvapit veliká žahalka žlutá.
Fotografie rostlin a hmyzu z výletu do CHKO Český kras.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist