Na autech byla námraza z jinovatky už včera před půlnocí a dnes ráno na teploměru -3°C.

23.4.2024 od Hanka

Které výhony se z toho vzpamatují a na čem se letos úrody nedočkáme?
Na fotografii je výhon vinné révy, který je kvůli mrazovému poškození skloněný dolů. Jestli budou poupata v hroznech schopná dál pokračovat v růstu nebo jestli celé letošní výhony uhynou, to se pozná až za pár dnů.
Klimatická změna totiž nezpůsobuje jenom oteplení. Problém je v tom, že teplejší vzduch nad mořem do sebe dostane víc vodní páry. A víc vodní páry ve vzduchu znamená také víc uložené energie, která se chce někde uvolňovat. To se děje tak, že víc fouká vítr. Síla větru je mohutná, rychle se mění jen to, jestli k nám vítr přináší teplo a písek ze Sahary a nebo mrazivý vzduch ze severovýchodu.

Do budoucna je potřeba se připravit na to, že takové výkyvy teplot musíme očekávat i v dalších letech.
Každý by si měl prohlédnout, které rostliny mráz poškodil a které druhy nebo odrůdy zůstaly mrazem nedotčené. A vysadit si odolnější druhy ovoce.

Poznámka: Večer jsem výhony révy přikryla na ochranu před mrazem velikou igelitovou plachtou. Ukázalo se to jako chybné. Všechny výhony, kterých se plachta dotýkala, kvůli mrazu úplně zhnědly. Naopak takové letorosty, které zůstaly nepřikryté, protože se pod plachtu nevešly, jsou téměř nepoškozené. Logické vysvětlení pro to nemám.
/Namrzlý výhon révy.

Jaké druhy jehličnanů si lidé nejčastěji zdobí jako vánoční stromečky?
Pozor na invazní starček úzkolistý na plochách přírodních rezervací a přírodních památek.
Z Botanické zahrady v Praze v Tróji.
Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist