O krásné louce u Šáreckého potoka nad Kalinovým mlýnem podruhé.

23.6.2016 od Hanka

Zdejší louka pořád překvapuje zajímavou přírodou. Jednotlivé kvítky kohoutku lučního ještě kvetou, a lákají mnoho hmyzu, většina už ale má zralé plody, ze kterých se sypou semena.

Zralé plody a poslední kvítek kohoutku lučního.
/Kohoutek luční, zralé plody.
Ale nejzajímavější co do pestrosti života mnoha druhů jsou teď zdejší tůně. Nedávné deště tady tůním velmi pomohly, předtím už byla ta nejhořejší tůň suchá úplně a ta vedle ní skoro taky. Ale je vidět, že živočichové se umí mezi blízkými tůněmi stěhovat a nenechají se vysušit.
/Orobincové doutníky v červnu.
Velmi hojné je tu šidélko páskované - Coenagrion puella. Tenhle druh má rád zarostlé vodní plochy.
/Šidélko páskované.
Vážka ploská ( Libellula depressa) se zatím ukázala jen v několika málo kusech, ale třeba je na ní ještě brzy a zakrátko se vylíhnou další. A protože mi tentokrát žádná nepočkala na fotografování, tak vkládám fotku z roku 2014.
/Vážka ploská.
Skokan zelený byl uprostřed tůně a také se nechtěl přiblížit na vyfotografování. Tedy přesněji, tenhle jediný se dal fotit aspoň zdálky. Bylo jich tam skutečně hodně, hlavně mladí malí jedinci, ale ti skákali do vody dřív než jsem se přiblížila. Ti skokani, to je tady novinka. V předchozích letech tu byly hlavně pulci ropuch, skokani snad jen 2 kusy.
/Skokan zelený uprostřed tůně.
Letošní novinkou je drobná kuňka, snad kuňka obecná, teď je nastěhovaná v nejhořejší tůni, tedy v té, která byla ještě nedávno úplně vyschlá, před tím se ozývala (vlastně sameček se ozýval) ze spodnější tůně, kde byla voda. Těžko odhadnout, jestli se sem po revitalizaci dostávají do nově vybudovaných tůní další a další druhy samy od sebe, a nebo jestli je sem nosí lidi ze vzdálených lokalit. V Praze je pravděpodobnější druhá možnost.

Neobvyklé bylo i to, že přede mnou velmi rychle utekla do vody a zmizela v orobincích i jakási malá užovka.

Překvapilo mne tu i množství zralých plodů ocúnů, ze kterých se sypala semena. Jedná se totiž o velmi jedovatou rostlinu, nejjedovatější jsou právě semena. Je to nebezpečné nejen pro děti, ale i pro zvířata.
/Ocún jesenní, zralý plod.
Ocúny se vyznačují tím, že kvetou na podzim, a plody tvoří koncem jara. Fotografie kvetoucích ocúnů je z této lokality z 12. 9. 2015.
/Ocún jesenní kvete v září.
Na vlhkých loukách všechno roste jako z vody, je tu nutné plochu sekat. Zdejší úspěch je v tom, že tu probíhá seč mozaikově, že (až na vyjímky) posečou jen část, ne velkou plochu najednou.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist