Tahle louka byla snad vždycky sečená mozaikově, po částech. Proto se tady zachovalo velké bohatství druhů rostlin, v každou roční dobu tu převažují květy jiných druhů rostlin a barva louky se neustále proměňuje.

Původně jsem tuhle kapličku považovala za jednu z těch, které doprovázejí Hájeckou poutní cestu. Ale ukázalo se, že tomu tak není. Ačkoliv je ta kaplička velmi blízko poutní cesty, nepatří k ní. Víc se mi nepodařilo zjistit, jen to, že majitelem fotografované kapličky je město Praha.

V této části, v krásné přírodě, by skutečně stálo za to cesty obnovit. Možná se už o to někdo snaží, část křoví nad kapličkou je vyřezaná, ovšem stále je to špatně průchodné.
Různé druhy čmeláků vychovávají mladé samečky a samičky v odlišnou dobu, ale přibližně se dá říct, že nejvíc jedinců čmeláků je v přírodě vidět právě teď.
Na fotografii je sameček druhu čmelák skalní (
Bombus lapidarius).

Zvláštností této louky je teď v červenci velké množství kvetoucí šalvěje přeslenité. A na každé rostlině je vidět několik čmeláků.

Obtížnější je čmeláka na květu šalvěje fotografovat. Kdykoliv totiž čmelák udesne na jednotlivý šalvějový kvítek, tak ten se pod váhou čmeláka skloní dolů, a hmyz vespod pod rostlinou se těžko fotografuje. Ale při troše trpělivosti a mnoha pokusech se snad jeden obrázek povedl.

Zvláštností tohoto čmeláčího jedince je neobvykle světle žlutá barva. Proto jsem ho sledovala s fotoaparátem i na dalších rostlinách.

I na květech číhá nebezpečí. Pavouk nad květem je skoro neviditelný. Naštěstí si tentokrát pavouk na velkého čmeláka netroufnul.
Květy chrastavců jsou oblíbené pro mnoho druhů hmyzu. Tady je některý ze žluťásků, fotografovaný v protisvětle.

Vojtěška má květy drobné a nenápadné, ale má dostatek nektaru v květech i za velkého sucha a horka.

Na fotografiích je pravděpodobně modrásek jehlicový (
Polyommatus icarus) , ten má modře zbarvené jen samečky, samičky jsou hnědé, a tolice vojtěška je jejich oblíbená rostlina.
Mozaikově sečená louka mezi keři, to je nejoblíbenější místo motýlů.

Motýlům se líbilo hlavně v závětří za keři. Babočka bodláková (
Vanessa cardui).

Ale než vznikne motýl, napřed musí být housenka.

Květy starčku přímětníku chutnají housenkám přástevníka starčkového nejvíc.