11.8.2016 od Hanka
Některých pohledů se včelaři děsí. Mladé včely, které se líhnou v úlech v červenci a v srpnu, se musí pořádně vykrmit květním pylem. Jejich posláním je úspěšně přezimovat a zjara vychovat novou generaci včelích dělnic. A teď už je pyl jen v květech rostlin na loukách.
Mladá čmeláčí matka je na tom taky tak. Aby dobře přezimovala, musí se pořádně krmit, musí mít před zimou v těle pěkně veliké tukové tělísko, zásobu na zlé časy.
V posledním týdnu se v přírodě začaly ukazovat samičky druhu čmelák skalní. Kolem Baby je to celkem hojný druh, ale v některých částech Prahy tenhle kdysi hojný čmelák vymizel. Je ze všech zdejších druhů čmeláků nejmohutnější, má tedy i velkou energetickou spotřebu na svůj provoz.

Jenže copak to tady vidí?

Na to je potřeba si protřít zrak.

Nakonec to ale tentokrát dopadlo docela dobře. Traktor i s travní sekačkou odjel, a nechal kusy louky neposečené, aby hmyzáčci nehladověli.
Tady je dnes vůbec velký zájem o zbylý neposečený kus.
Na některých květech je teď docela hmyzí nával, podobně jako tady na květu plané mrkve. A ti blanokřídlí jsou často velmi drobní, mezi mouchami skoro nejsou vidět.

Tady je na plané mrkvi skutečně drobeček, lumčík z podčeledi Braconinae.
Velmi hojným druhem zde byly dnes trněnky.
Překvapením bylo dnes velké množství lumků. Prý jich žije na území Prahy kolem tisíce druhů, ovšem určit druh nikdo neumí. Ale podařilo se mi jich dost fotografovat. Tak jen obrázky beze slov.
Dodatečně se podařilo určit druh následujícího lumka. Je to lumek tmavokřídlý (Amblyjoppa fuscipennis).

Na posledním obrázku není lumek, jak jsem si zpočátku myslela, ale srpuška (Gasteruption).
Květy pastináku hmyz také velmi miluje.
Lumek.
Pestřenka smrtihlávka.