29.11.2016 od Hanka
Teď, když už alespoň některým stromům spadalo listí, je od Letohrádku nádherný výhled na nově vybudované vodní plochy. Tedy přesněji, ony nejsou tak úplně nové. V těchto místech býval rybník snad už za Rudolfa II.
Potom v 19. století tu na dně bývalého rybníka vznikla louka. Jenže čas ukázal, že příroda si nedá moc poroučet. Louka tu byla skoro pořád podmáčená, a stav se ještě víc zhoršil, když pod zdejší loukou vybetonovali stropy tunelu Blanka. Já vlastně vůbec nevím, co tady stavebníci pod zemí budovali (v novinách se probíralo jen to, že se tady louka dvakrát propadla 16 m hluboko až dolů do staveniště). A potom už tu stála voda v louce prakticky trvale.
Nyní tu jsou tedy nově vybudované rybníčky, a to je dobře. Jsou v souladu s tím, co si zdejší příroda žádala.
V přechozích letech tu byla podmáčená louka, s velikým tisovcem uprostřed.

Nyní je tisovec z horního obrázku na ostrově.

K tomu tisovci na ostrově už se teď lidi přes vodu těžko dostanou.
Ale ve Stromovce je takových stromů druhu tisovec dvouřadý větší počet (některé jsou mohutné, jiné mladé, nedávno vysazené). Teď před začátkem zimy jsou koruny tisovců krásně vybarvené nápadně tmavorezavě.

Občas se dá pod nimi spadlý plod - kulatá šiška. (Většina plodů se rozpadá na stromě.) Jejich semena nemají blanitá křidélka, aby je mohl roznášet vítr. Tisovce mají semena uzpůsobená k tomu, aby je roznášela povodeň.
Ptáci se drží hlavně na těch původních rybníčcích. Chodí tu víc lidí, kteří ptáky krmí.
Slípka zelenonohá byla ještě před několika desetiletími mimořádně plachý pták, ukrytý v rákosí, že se fotografům přírody nedařilo udělat její obrázek. Nyní jsou někteří jedinci ve Stromovce na lidi zvyklí.

Překvapila mne tu bílá kachnička mezi divokými. Ale i ta bílá má velikost a tvar těla jako divoké kachny. Takže to nevypadá na uprchlou domácí kachnu. Spíš má bílé jenom svoje dědečky nebo babičky, a tady se narodila v přírodě. Ono je tady takových různě vybarvených kříženců divokých a domácích kachen víc jedinců.
Mojí pozornost zaujala i trochu odlišná kachnička, a její druh jsem já sama odhadla špatně. Nyní mi poradili, že na fotografii je sameček druhu kopřivka obecná.

V předchozích letech tu bývali hvízdáci. Letos na ně nemám štěstí, před objektivem fotoaparátu se mi žádný neukázal. Fotografie samečka hvízdáka je ze stejného rybníčku ve Stromovce, ale z roku 2012.
Převislé kultivary vrb, které vznikly zkřížením naší vrby bílé s převislou vrbou babylonskou, mají dlouhou vegetační dobu. Listy jsou na nich ještě teď a teprve začínají žloutnout.

Převislá vrba na ostrově v prostředním rybníčku, v pozadí tisovce, při západu slunce.