Neobvyklé jehličnany v zahradě kolem budov Vinohradské nemocnice

14.1.2017 od Hanka

Tahle zahrada patří k nejteplejším místům v Praze. Jižní svah, proti větru chráněný budovami. Rostou tu druhy tak náročné na teplo, jaké bychom v ČR neočekávali. A taky byla po několik předchozích roků nadprůměrně teplá zima. Letos je správná průměrná zima. Kdo ví, zda moje fotografie teplomilných jehličnanů nejsou jejich poslední. Nechám se překvapit, co vymrzne a co dokáže přežít.

Na prvním obrázku je borovice pinie (Pinus pinea), kterou lidi znají z prázdninových výletů ke Středozemnímu moři.
Dokonce už jí tady na Vinohradech začaly růst šišky. Vývoj šišek je u pinie tříletý, na další fotografii je dvouletá šiška uvnitř koruny stromu.

/Borovice pinie, dvouletá šiška na zastíněné větvi.
Nevím, kudy vedou v areálu Vinohradské nemocnice podzemní teplovody mezi budovami. Myslím si ale, že vedení nějakého teplovodu v blízkosti borovice pinie by jí umožnilo mrazy přežít. Čím je větší mráz, tím víc se musí budovy vytápět, a dochází k větším tepelným ztrátám kolem teplovodů, tedy i k malému vyhřívání podzemních kořenů stromů i k únikům tepla do okolního vzduchu.
Zasněžená větvička borovice pinie.
/Větvička borovice pinie a na ní sníh.

Dalším druhem, který může mít problém s obyčejnou českou zimou, je cedr himalájský (Cedrus deodara). Přirozeně roste v indické a kašmírské části Himaláje, taky v Afganistánu. Má dlouhou vegetační dobu, u nás mu letorosty špatně vyzrávají.
Je mimořádně krásný. U nás jsou pouze mladé stromy tohoto druhu, každá tvrdší česká zima způsobí, že cedry himalájské to nepřežijí.
/Cedr himalájský, mladý strom.
Vzhledem se jeho větve velmi podobají modřínům, v létě by si člověk snadno spletl cedr himalájský s modřínem. Nápadný rozdíl je v zimě, cedry mají jehličí neopadavé.
/Cedr himalájský, detail větvičky.
Zasněžená spodní větev.
/Cedr himalájský, zasněžená vodorovná větev.
V současnosti některé zahradnické firmy začaly u nás prodávat cedry himalájské původem z oblastí, kde jsou mrazuodolnější klimatypy.

Zdejší zahradníci si riziko jistě uvědomují, a proto tu jsou v areálu vysazené i cedry z hor pohoří Atlas v Maroku a Alžírsku. Tenhle cedr atlaský (Cedrus atlantica) je u nás dobře mrazuvzdorný. Důkazem je např. starý strom v jedné blízké soukromé zahradě.
/Cedr atlasský, mohutný strom v zahradě.
Jeho kmen už má úctyhodnou tloušťku.
/Cedr, mohutný kmen starého stromu.
Na větvích má hodně šišek.
/Kulaté cedrové šišky na větvi.
Vývoj šišek je dvouletý. Ze starších šišek jsou na sněhu napadané šupiny. Cedrové šišky totiž nepadají na zem v celku, ale rozpadají se na stromě.
/Cedr, šupina ze šišky.
A taky semena.
/Cedr, semeno na sněhu.

V areálu Vinohradské nemocnice je mnoho zajímavých dřevin, v každé roční době je tu k vidění něco zvláštního. O tom budu psát někdy příště. V této teplé lokalitě jsou nejen teplomilné rostliny, ale v létě tu jsou k vidění i takové teplomilné druhy blanokřídlého hmyzu, jaké jsou jinak v Čechách neobvyklé.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist