Zima končí.

2.3.2017 od Hanka

Většinou je pořád ještě chladno, hmyz - až na vyjímky, zatím nelétá. Je to období, kdy rozkvétají dřeviny, které opyluje vítr.
Na horním obrázku jsou květy lísky obecné. V jehnědách se tvoří pyl. Jehnědy jsou nápadné, lidi je dobře znají. Samičí kvítky, ze kterých začnou růst oříšky, jsou tak drobné, až skoro neviditelné. Jsou to jenom blizny, které vyrůstají z pupenových obalů.

Samičí kvítek lísky, fotografovaný se značným zvětšením.
/Líska, samičí kvítek v detailu.

Podobné jehnědy mají olše lepkavé. V jejich jehnědách je také žlutý pyl. Před rozkvětem ale mají olšové jehnědy zvláštní šedočervenou barvu.
/Mokřina na louce pod letohrádkem Hvězda.
Olše za mokřinou pod letohrádkem Hvězda.
/Olše nad mokřinou mají šedofialové jehnědy.

Na jarní oteplení se připravují nejenom rostliny. U základny pupenu jilmu jsou vidět vajíčka hmyzu. Domnívám se, že v nejbližších dnech se z těch vajíček vylíhnou larvičky mery jilmové. Odhaduji to podle toho, že na podzim bylo na jilmech velmi mnoho samiček mer.
/Pupen jilmu a vajíčka hmyzu.

Z Ameriky pochází javor stříbrný. V pražských parcích je občas vysazovaný. Ten také kvete hned po prvním oteplení na konci zimy. Má dva typy kvítků.
Samčí květy - pylové tyčinky.
/Javor stříbrný, květ s pylovými tyčinkami.
Samičí květy jsou drobounké, ale nápadné díky svojí červené barvě. Také spoléhají na opylení větrem. Hmyz nemá zájem.
/Javor stříbrný, drobné samičí kvítky.

Samozřejmě už je teď v přírodě k vidění i celá řada květů dalších druhů rostlin (obvykle cizokrajných), ale chtěla jsem ukázat takové květy, které běžně unikají pozornosti.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist