Kvete topol osika, a také ledacos dalšího.

9.3.2017 od Hanka

Jehnědy topolu osiky také kvetou hned při prvním přejarním oteplení. Osikové jehnědy jsou veliké, přesto je lidi většinou neznají.
Osika je dvoudomá dřevina, samčí a samičí jehnědy jsou na odlišných stromech. Na fotografii je samčí jehněda, ze které vítr odnáší mnoho pylu. Pyl osik je šedavý, červenou barvu mají jen nezralé prašníky. Samičí prašníky vypadají velmi podobně, v době květu jsou při pohledu zdálky nerozeznatelné. Rozdíl se pozná až později, když se na samičích jehnědách utvářejí semena.

Mám ráda krásné světlé kmeny osik.
/Topol osika, krásný světlý kmen a jehnědy na větvích.

/Topol osika, pohled do kvetoucího stromu.

V zahradách teď nejvíc upoutává pozornost jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum).
/Jasmín nahokvětý, žluté květy na větvičce.
Je nejkrásnější, když má možnost růst jako převislý z nějaké zíďky.
/Jasmín nahokvětý, rozkvetlé převislé větvičky.
Pochází z Tibetu, a v českých podmínkách se mu daří velmi dobře. Zatím jsem ho neviděla, že by byl zplanělý v přírodě, ale asi by to dokázal.
Jednotlivý květ v detailu.
/Jasmín zimní, jednotlivý žlutý květ v detailu.

V nejbližších dnech se ve vzduchu objeví i hodně pylu z prašníků tisu červeného. Na fotografii jsou drobné samčí šištice těsně před rozkvětem.
/Tis, drobné samčí prašníky před rozkvětem.

Taky začínají rozkvétat první vrbové kočičky. Jakmile se víc oteplí, mnoho druhů hmyzu bude vyhledávat právě vrby. Ty jsou první dřevinou, která má ve květech nejenom pyl, ale také sladký nektar. Po dlouhé zimě hmyz potřebuje doplňovat energii zejména na sladkém nektaru.
/Vrbové kočičky před rozkvětem.

Na konci zimy také v zahradách rozkvétá talovín zimní (Eranthis hyemalis). Včely medonosné ho vyhledávají, pokud jim počasí dovolí vyletět z úlů. Jiné druhy blanokřídlých v termínu kvetení talovínu ještě spí zimním spánkem.
/Talovín zimní, žluté květy se včelou medonosnou.
Talovín pochází z jižní Evropy. U nás začal být oblíbenou pěstovanou květinou. Zdá se, že jeho semena roznášejí mravenci. Proto se šíří do okolí zahrádek i tam, kam ho lidi nevysadili. Daří se mu na vlhčích místech, zejména pod listnatými stromy.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist