Co se děje v trávníku.

29.3.2017 od Hanka

Kvetou sedmikrásky, a o jejich květy začal být velký zájem.
Na horním obrázku je pískorypka obecná, zdá se, že už také začala sbírat pyl. To znamená, že už teď na konci března má někde v zemi vybudované svoje hnízdečko a komůrky pro larvy začíná zásobovat nektarem a pylem z květů. Pískorypka obecná (Andrena flavipes) sbírá nektar a pyl z květů mnoha druhů rostlin. Zdá se, že tahle pískorypka má ve zvyku přeletovat mezi odlišnými rostlinami, aby její larvičky měly k dispozici výživnou směs, ve které žádné živiny neschází.

Na drobných květech sedmikrásek jsou často k vidění menší druhy hmyzu. Mezi blanokřídlým hmyzem existují tisíce maličkých druhů, jejich rozlišení podle fotografie bývá nemožné. Odhaduji, že na obrázku je některá ploskočelka.
/Květ sedmikrásky s drobnou ploskočelkou.

V trávě teď kvete i několik druhů rozrazilů. Mnohé mají kvítky tak drobné, že jsou skoro neviditelné. Rozrazil perský má květy také malé, ale přecejen tak velké, že už mohou upoutat pozornost.
/Rozrazil perský, rostlina s květem.

Malé květy obvykle vyhledávají malé druhy hmyzu.
/Květ rozrazilu perského s ploskočelkou.
U ploskočelek přezimují oplodněné samičky.
/Drobná ploskočelka na listu rozrazilu perského.

Naopak u pískorypek se zjara objevují samečkové i samičky. Samečkové se obvykle objevují na květech o týden dřív než samičky. Tady je na květu sedmikrásky sameček druhu pískorypka popelavá (Andrena cineraria).
/Pískorypka popelavá, sameček na květu sedmikrásky.

Samečkové také získávají energii sáním květního nektaru. Ale nyní je jejich hlavní starostí, jak najít svojí samičku. Každý sameček chce být tím prvním, kdo samičku objeví. Proto teď většinu času létají nízko nad zemí a sledují terén, jestli někde nezačne vylézat ze zemního hnízdečka samička.
/Pískorypka popelavá, sameček na zemi.

Když začaly slunečné dny, samičky pískorypky popelavé se už líhnou. Zatímco samečkové jsou drobní, samičky jsou veliké jako dělnice včely medonosné. Jako potrava jim nestačí malé květy, hledají něco výživnějšího. Fotografovala jsem je na jehnědách vrby šedé.
/Pískorypka popelavá, samička na vrbě šedé.

/Pískorypka popelavá, samička, saje na jehnědě vrby šedé.
Pískorypka popelavá je v Praze nejhojnějším druhem pískorypky. Významně se podílí na opylování ovocných stromů. Je potřeba jí věnovat pozornost.

Tady, zdá se, nalákala samičku pískorypky popelavé vůně včelího medu a sedla si na rámky mezi včely medonosné. Z obrázku je vidět, že pískorypka popelavá je větší druh samotářské včely, velikostí je srovnatelná s dělnicemi včely medonosné. (Pohled do úlu fotografoval Miloš Vondruška.)
/Pískorypka popelavá si sedla na rámky ve včelím úlu.
/Pískorypka popelavá ve včelím úlu mezi včelami.

Ve Stromovce, i na dalších vlhkých travnatých plochách, teď kvetou křivatce žluté. Pro lidi to není nápadná rostlina, květy má drobné, žlutozelené. Naopak pro hmyz má křivatec žlutý značnou přitažlivost.
/Křivatec žlutý a drobný hmyz na jeho květu.
Mnoho hmyzích druhů je malinkých.

Taky jsem na květech křivatce fotografovala samečka pískorypky páskované. Ve Stromovce je pískorypka páskovaná (Andrena gravida) velmi hojná. Zejména samečci, kteří celé dny létají venku, jsou teď vidět všude. Tedy přesněji řečeno, oni se teď při svém hledání samiček pohybují nad zemí tak rychle, že vlastně ani vidět nejsou.
/Křivatec žlutý a sameček pískorypky páskované.
Portrét na květu křivatce žlutého.
/Květ křivatce a portrét samečka pískorypky páskované.

V letošním roce mají včelaři už od června problém se ztuhlým medovicovým medem.
Na loukách podél potoka v Tiché Šárce a v Dolní Šárce je na květech kyprejů ráj motýlů.
V přírodě se začala objevovat nová generace drvodělek.
Hmyz miluje květy bodláků.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist