11.4.2018 od Hanka
Vlastně bych měla napsat nejhojnější paní čmelačky, protože teď na začátku jara můžeme v přírodě vidět pouze čmeláčí samičky. Ty jediné přezimovaly, a teď z nich budou matky, které vychovají další čmeláčí generaci. Nejprve dělá všechno čmeláčí matka úplně sama. Vyhledá místo pro založení hnízdečka, a vytvoří v něm několik prvních buněk, do kterých naklade vajíčka. Z těch si vychová čmeláčí dělnice - tedy pokud všechno probíhá tak, jak má. Dělnice pak pomáhají matce se sháněním potravy a s výchovou dalšího čmeláčího potomstva.
Na horních dvou obrázcích je
čmelák luční (Bombus pratorum). Je ze všech pražských druhů čmeláků nejmenší, a kupodivu nejotužilejší. Dokáže létat i při zhoršeném počasí, kdy včely medonosné nebo jiné druhy čmeláků nelétají.
Na fotografiích je na samičích jehnědách vrby jívy. Vrba jíva je pro čmeláka lučního nenahraditelný zdroj energicky vydatného sladkého nektaru.
Samičky čmeláka hájového a čmeláka zemního si jsou navzájem podobné. U nich se dá druh pouze odhadovat.
Čmelák hájový (Bombus lucorum) má bílý konec zadečku a žlutou pásku na předohrudi trochu žlutější a širší. Ve vyšších nadmořských výškách je to nejhojnější druh čmeláka. V Praze je k vidění spíš jen v lokalitách kolem chladných roklí u potoků.
Na následující fotografii je na jehnědě vrby nachové.

Širší žlutá páska na předohrudi samičky čmeláka hájového.
Čmelák zemní (Bombus terrestris) mívá pásku na předohrudi tenčí a tmavší. (Spolehlivě se dají tyto druhy rozlišit jen pod mikroskopem).
Čmelák zemní na jehnědách vrby lýkovcové.
Čmelák rokytový (Bombus hypnorum) je v Praze také častým druhem. Přesto se mi v letošním roce zatím nepovedla lepší fotografie. Fotografovat čmeláky, kteří se většinou pohybují vysoko ve větvích vrb, je obtížná disciplina.
Dále je v Praze hojný čmelák rolní a čmelák skalní a také čmelák zahradní - letos na ně zatím nemám fotografické štěstí, jejich nové (letošní) fotografie snad doplním později.
Vzácně lze v Praze zahlédnout velkého, nápadně tmavého "čmeláka", to ale není druh čmelák, je to drvodělka. Tvarem těla je stejná jako čmeláci, ale liší se způsobem života. Nevychovává dělnice, z jejího potomstva se v létě vylíhne mladá pohlavní generace samiček a samečků, kteří přezimují.
Drvodělka fialová (Xylocopa violacea), sameček na jehnědách vrby jívy.