Hlemýžď balkánský žije v Praze už 10 roků.

10.6.2018 od Hanka

Hlemýžď balkánský (Helix lucorum) je další z nových přistěhovalců v Čechách. (Poprvé byl objeven v Praze v roce 2008 na nákladovém nádraží v Praze na Žižkově.)
A letošní počasí mu velmi vyhovuje.
Velké sucho přečkal u mne ve skleníku, kde jsem denně zalévala. Horko ve skleníku mu skutečně nevadilo, vídala jsem ho tam i v těch největších vedrech.
Naopak našeho původního hlemýždě zahradního jsem letos u mne na zahradě nezahlédla. Ten se asi přestěhoval někam na chladnější, severní svah, ideálně blíž k potoku.
Změna klimatu přináší i změny ve spektru druhů, které u nás žijí.

A kudy a jak se k nám do Prahy 6 mohl hlemýžď balkánský dostat? Je to jednoduché, zřejmě přicestoval v nějakém kamionu v přepravkách se zeleninou. A když se zbytky zeleniny ocitly někde na kompostu, tak už jeho rozvoji a rozmnožování nic nebránilo.
/Hlemýžď balkánký se otáčí.

Srovnání ulit dvou různých druhů hlemýžďů: V levé dolní části obrázku je ulita našeho známého hlemýždě zahradního (Helix pomatia), v pravé horní části je ulita hlemýždě balkánského (Helix lucorum).
/Ulity různých druhů hlemýžďů, zahradního a balkánského.

A nejdůležitější je, že Medard se přihlásil příchodem deště a ukončil dobu extrémního sucha, které celou přírodu velmi trápilo.
/Ostružiny po dešti.

Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.
Po vydatných deštích se zase ukázalo sluníčko.
Louka na Hůrce - hrabání sena 19.-22. 9. 2024
V letošním roce mají včelaři už od června problém se ztuhlým medovicovým medem.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist