12.7.2018 od Hanka
Všichni jsme zvyklí vídat mšice a mravence na stoncích a listech rostlin. Mnoho druhů mšic žije i na kořenech, a ty unikají lidské pozornosti. Ale neunikají pozornosti mravenců, ba naopak, někteří mravenci se na ně specializují. V letošním roce mne nepříjemně překvapili na kořenech rajčat. Zpočátku silné sazenice rajčat začaly žloutnout, zdánlivě bez příčiny. Tak jsem jedno vytrhla a podívala se na kořeny.
Kořeny vytrženého rajčete byly obsypané maličkými mšicemi.
Když jsem rostlinu rajčete vytrhla, samozřejmě to mezi zdejšími mravenci vyvolalo rozruch, a hned se snažili svoje stádo mšic zachraňovat, odnášet jinam do bezpečí.
Dvě fotografie těsně za sebou, jak má mravenec mšici v kusadlech a hledá, kam s ní přede mnou utéct.
Mšice na kořenu rajčete, fotografie s velkým zvětšením.
Neobvyklá mšice. Obalená voskovým popraškem, úplně jí chybí sifunkuly. Tykadla má krátká. Je vidět, že jí narůstají základy křídel. Chystá se tedy být okřídlenou samičkou, která dokáže přeletět na jiné, i vzdálené rostliny.
Dvojice mravenců, druhý má také mšici v kusadlech.
O jaký druh mšice se jedná? Nevím, nikde jsem se nic o mšicích na kořenech rajčat nedočetla. Mšice na listech, o těch je napsáno mnoho, na internetu se najde hodně jejich fotografií. Jenže tyhle mšice jsou jiné, na listy nejdou, žijí jen skrytě na kořenech.
Pěstuji rajčata snad už 30 roků, a nikdy jsem nic takového na jejich kořenech neměla. Letos je to poprvé. Jak se ke mně dostaly? Že by s nakoupenou sadbou? Nebo byla mírná zima, a na kořenech sousedních plevelů úspěšně přezimovaly partenogenetické mšice, co jinak v zemi vymrzají, a normálně přezimují jen jejich vajíčka na dřevinách? Nebo sem tyhle mšice přinesli mravenci odněkad ze vzdáleného zdroje, třeba z vyhozených bramborových šlupek na kompostu?
Tihle mravenci jsou spolupachatelé tak jako tak.
A druh mravence?
MRAVENEC ŽLUTÝ -
Lasius flavus (Cautolasius flavus).
Že jsou tihle mravenci závislí na mšicích na kořenech rostlin, to je dávno známá věc. Využívají medovici těch mšic, případně jako zdroj bílkovin konzumují celé mšice. Jenže až doposud jim stačily mšice na kořenech trav a dalších našich původních českých bylin na loukách, vlastně všude v trávnících. Je vidět, že pokrok se nedá zastavit ani u mravenců. Naučili se využívat i mšice, co dokážou žít na kořenech rajčat, což není naše česká rostlina (rajčata pocházejí z amerického kontinentu).