16.7.2018 od Hanka
Léto už bývá na květy chudé. Většina stromů je odkvetlých. V některých lokalitách už je květů tak málo, že včelaři tu musí včelstva přikrmovat cukrem. Jinde ale mají štěstí. Třeba tam, kde vedle jejich úlů na poli rozkvetly slunečnice.
Staré odrůdy slunečnic mívaly v květech hodně nektaru, včely na slunečnicích nasbíraly tolik, že včelař ještě na konci července vytáčel mnoho medu. V současnosti to bývá horší, moderní odrůdy asi nejsou tolik závislé na opylení hmyzem, a také nektarodárnost je slabší, stačí jen pro výživu samotného včelstva. Ale díky za to, dostatek pylu je pro výživu včel důležitý.
Slunečnice je perspektivní plodinou. Ukázalo se, že dobře snáší sucho.
Detail květu slunečnice se včelou.
Oblíbenou rostlinou včel je komonice bílá. Je to dvouletá bylina, na mnoha místech roste sama od sebe. Pro včelaře je ale také vyšlechtěná jednoletá komonice bílá, její osivo si včelaři často kupují a vysévají v blízkosti úlů. Komonice se také umí vyrovnat se suchem.
Na vlhkých loukách kvete kakost luční.
Kakost luční je oblíbená včelařská bylina. Ale většinou ho neroste tolik, aby z jeho nektaru vyrobily včely med i pro včelaře. Je to jenom pro vlastní spotřebu včelstva.
Ve městech jsou pro včely stále důležité cizokrajné dřeviny.
Loubince mají droboučké květy, ale včely je nikdy nepřehlídnou. Na fotografii je loubinec popínavý - psí víno.
V pražských parcích je pro včelaře důležitý strom jerlín japonský. Lidi si ho pletou s akátem. Listy má jerlín velmi podobný akátům, tvar jednotlivých kvítků taky. Liší se pozdním termínem kvetení. Který včelař má mohutné stromy jerlínů blízko svých včelstev, ten obvykle vytáčí mnoho medu i v srpnu.
V zahradách včelaři pěstují bělotrn modrý.

V přírodě snadněji zplaňuje bělotrn kulatohlavý. Všechny druhy bělotrnů jsou dobré včelařské rostliny.