20.7.2018 od Hanka
Sprašové stěny jsou zajímavé tím, kdo všechno v nich bydlí. Nejvíc jedinců blanokřídlého hmyzu se tu pohybuje brzy na jaře, ale i teď v červenci stojí za to stěny pozorovat. Pouze je problém, že se s fotoaparátem nejde dostat blízko. Přístup je zarostlý, a vlastně by ani nebylo správné si sem cestu vytvářet, následně by to tu mohlo být pro děti nebezpečné, kdyby sem pak taky lezly. Proto jsem zdejší hmyz fotografovala na rostlinách v okolí.
Sprašová stěna s mnoha otvory, ve kterých někdo z hmyzu bydlel nebo bydlí.
Na okolních rostlinách je taky hmyzí nával. Nejvíc jedinců v těchto dnech patří druhu
ruděnka běloretá (Sphecodes albilabris). Je to nápadný, větší druh.

Ruděnka běloretá se živí v květech máčky ladní.
V minulém týdnu tu ještě nebylo takové sucho jako nyní, a hodně hmyzu tu bylo na květech štírovníku růžkatého. Fotografovala jsem na něm samotářskou včelu
čalounici menší (Megachile pilidens).

Čalounice menší se živí nektarem ve květech štírovníku růžkatého.
Na květech štírovníků bylo i mnoho dělnic
čmeláků skalních (Bombus lapidarius).

Na štírovníku se ale čmeláci fotografují obtížně. Jsou velcí, těžcí, drobné květy se pod nimi prohybají až k zemi, a mezi trávou se čmelák těžko fotografuje.
Naopak se mi tu povedlo udělat čmeláčí obrázky na jestřabině, která roste hned za horní hranou sprašové stěny.

K dnešnímu dni ale musím napsat, že kvůli extrémnímu suchu už štírovník i jestřabina kvetení vzdaly, jejich květy zaschly. Stále ale má dostatek nektaru pro hmyz zdejší vičenec ligrus, jeho odolnost suchu je obdivuhodná.
Vičenec ligrus a dělnice
čmeláka zemního (Bombus terrestris).
Dobrou odolnost k suchu má i máčka ladní. Na jejích květech jsem fotografovala
ploskočelku zlatolesklou (Halictus subaurus).
Na chrpě luční jsem tu fotografovala
ploskočelku chrastavcovou (Halictus scabiosae), samečka.
Samozřejmě tu žije ve sprašové stěně a v jejím těsném okolí mnohem víc druhů, než kolik se mi podařilo fotografovat. K úspěšnému životu potřebují nejen správné hnízdiště, ale zejména bohaté zdroje potravy. A tady na Kotlářce mají blízko sebe obojí.
Poznámka: Aby se plocha této cihelny Kotlářka v Praze 6 nepletla s lokalitou Kotlářka v Praze 5, nyní se tato plocha v Praze 6 přejmenovává na Centrální park Hanspaulka.