23.7.2018 od Hanka
Praha je krásné město. Turisté z ciziny označují Prahu jako nejkrásnější město kvůli množství zeleně. Na území Prahy máme přírodní rezervace, přírodní památky i plochy evropsky významných přírodních lokalit Natura 2000.
Jenže tohle všechno nový metropolitní plán Prahy vůbec nebere v úvahu, přírodně cenné plochy vůbec nevyznačuje. Naopak, třeba Přírodní rezervaci Divoká Šárka zpracovatelé metropolitního plánu vykreslují jako lokalitu zastavěnou - prý jsou tam asi 3 nebo 4 domečky (možná už z 18. století), a proto je nutno celou plochu přírodní rezervace označit v plánu jako zastavěnou, v plánu nerozlišitelnou od okolních zastavěných území.
Podobně metropolitní plán nebere v úvahu, že lokalita Kotlářka (součást Centrálního parku Hanspaulka v Praze 6) je rozhodnutím orgánů ochrany přírody vyhlášená jako Významný krajinný prvek, a nově tu mají vzniknout stavební parcely.
Proto se chci v tomto příspěvku věnovat právě Kotlářce (jako pokračování předchozí aktuality) a ukázat odtud několik dalších fotografií.
Vičenec ligrus tu překvapivě odolává suchu a v jeho zdejších bohatých porostech má v květech mnoho nektaru pro hmyz.
Nad plochou bývalé cihelny je starý ovocný sad. Řada stromů je ještě zachovalých. Některé staré stromy už úplně uschly, ale zůstávají zde. Je to důležité místo pro vývoj mnoha druhů brouků, kteří se vyvíjejí v mrtvém dřevě. A je to důležité i pro blanokřídlý hmyz, ten totiž využívá opuštěné broučí chodbičky jako komůrky pro vývoj svého potomstva.
Pohled do koruny staré hrušně.
Chodbičky po vývoji broučích larev vyhledává mnoho druhů včel samotářek z čeledi čalounicovitých.

Zednice jetelová (
Hoplitis leucomelana).
Co říkáš metropolitnímu plánu ty, včeličko?
Zednice jetelová, hlava a kusadla ve velkém zvětšení.
Sousední sad je oplocený. Mnoho vysazených ovocných stromků je mladých, snadno by se poškodily, takže plot tady má svůj význam. Pro hmyz ale není pletivový plot překážka. A chválím zdejší zahradníky, že sečou trávu mozaikově. Včelám samotářkám a čmelákům to pomáhá.
Z hlediska blanokřídlého hmyzu je tento typ péče o travnaté plochy mezi řadami stromů ideální. To znamená, že nikdy není posečená celá plocha najednou, ale že sečení probíhá postupně tak, aby v některém pásu byliny pro hmyz kvetly.
Ruděnka hrbatá (
Sphecodes gibbus), sameček.