3.8.2018 od Hanka
V současných horkých dnech se vydávají k vodě lidi i další živáčkové.
Nejvíc mne překvapila vážka červená (Crocothemis erythraeae). V předchozích letech jsem jí nikdy neviděla. V literatuře o ní píšou, že je to africký druh, který se v posledních letech začal šířit na sever.
V naší přírodě probíhá nejen oteplování, ale najednou tu máme i takové migrující africké druhy, o kterých jsme si dřív vůbec nemysleli, že by mohli v české přírodě taky žít. Dokáže u nás vážka červená taky úspěšně vychovat svoje potomstvo? Nevím, možná to zatím neví nikdo.
Fotografovala jsem tyhle vážky u Vltavy v Dolanech - 22. 7. 2018. Bylo jich tam několik kusů, a létaly skutečně hbitě. Přiblížit se s fotoaparátem mi dovolila jenom tahle jedna. Vlastně ten jeden, asi je na obrázku sameček.
Podle stavu opotřebování křídel odhaduji, že je to vytrvalostní letec, který k nám přicestoval skutečně zdaleka.

Samečkové druhu vážka červená jsou nezaměnitelní. Mají červené celé tělo, dokonce mají i červené nohy, i červené žilky na křídlech. Na bázích zadního páru křídel jsou jantarové skvrny. Jen spodní část oka mají modrou.
Další jedinec vypadal zachovalejší, ale taky mne k sobě s fotoaparátem nijak blízko nepustil.
K vltavským břehům se stahují i čmeláci a mnoho druhů včel i dalších blanokřídlých. Na obyčejných travnatých plochách většina bylin zaschla, nektar a pyl mají teď v květech jen rostliny, co jsou blízko u vody.
Čmelák rolní, sameček, se živí uvnitř květu lnice květel.
Samotářská včelka čalounice menší (
Megachile pilidens) sbírá pyl na svoje chlupaté kartáče na bříšku.
I na vltavských březích ale kvete málo rostlin. Většina už má jen semena. Škarda smrdutá mákolistá.
Vzácnější ozdobou je kvetoucí čistec bahenní.
Kde je mnoho různých druhů hmyzu, tam se snadněji udržuje přírodní rovnováha. Nedochází k přemnožení některého druhu. Boj o život ale není snadný.
Roupec ulovil srpici.

Roupce s ulovenou srpicí fotografoval pan Jiří Zima.