čeleď: Ploskočelkovití - Halictidae
Ploskočelka velkohlavá (Lasioglossum laticeps) je dlouhá jen 6 až 8 mm a velmi štíhlá, patří tedy ke včeličkám, které pro jejich drobné rozměry ani nevnímáme. Přitom vykonávají mnoho opylovacích prací, zejména proto, že se v Praze jedná o velmi hojný druh.
Mladé samičky se páří se samečky během léta a podzimu, a brzy poté, již na podzim, si začnou zakládat vlastní hnízdečko (obvykle v zemi), kde přezimují. Velmi časně na jaře začnou vyletovat a zásobovat svoje plodové komůrky pylem.
Mají jednu nebo dvě generace dělnic, teprve pak vychovávají mladé samičky. Samečkové se mohou líhnout už společně s prvními dělnicemi. Sbírají nektar a pyl z mnoha různých druhů rostlin, v přírodě se lze s nimi setkat od března do října.
Sameček na květech klejichy hedvábné (Botanická zahrada v Praze na Albertově).
V současnosti se výzkumníci zajímají o žihadlové jedy této ploskočelky. Je objevená vynikající antimikrobiální aktivita tohoto jedu. To by bylo podobné i žihadlovým jedům jiných blanokřídlých, ale z hlediska použití v lidské medicině má jed ploskočelky velkohlavé zásadní přednost - na rozdíl např. od včelího jedu
žihadlový jed ploskočelky velkohlavé nepoškozuje lidem červené krvinky. Je tedy pro lékařský výzkum mnohem perspektivnější.
Samička v květu pampelišky.
V detailu.