čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
Lumci v Praze (Ichneumonidae) jsou zajímavou složkou zdejšího živočišstva. Když se na podzim ochlazuje, výrazně ubývá druhů blanokřídlého hmyzu, jaké lze ještě v přírodě vidět.
Vyjímkou jsou právě někteří lumci. Mnozí vynikají odolností vůči chladnému počasí. A při určité pozornosti je stále možnost je někde na rostlinách objevit.
Na určení druhu teprve čekají, přesto chci uveřejnit jejich fotografie jako dokument, co se mo povedlo v Praze uvidět a fotografovat.
Lumek na horním obrázku má drobnou velikost. Zaujal mne neobyčejnou barevností, a taky nápadně dlouhými tykadly.
Lumka na horních třech obrázcích jsem fotografovala v Dejvicích v říjnu 2017.
Podobně barevný druh jsem fotografovala v Dejvicích i v květnu. Mohla by to být samička k předchozímu druhu? Těžko říct, takové podobné zbarvení má mnoho druhů blanokřídlého hmyzu.
Samička lumka ve skleníku na listu rajčete.
A na špinavém skle skleníku.
Následující druh byl trochu větší. Je fotografovaný na květu jakéhosi drobnokvětého kultivaru z příbuzenstva topinamburu. Na tomto lumkovi mne zaujala částečně načervenalá tykadla.
Jiný druh velkého lumka byl nápadně tmavý.
Další se předchozímu docela podobal, ale měl bíle zdobená tykadla a částečně načervenalé nohy.
Je to ale znát, že i lumci touží po teple. Teď v podzimních měsících často zalétávají dovnitř do skleníku. Tento je fotografovaný na květu rajčete. Neumím odhadnout, zda tu byl lumek na rajčeti dobrovolně, nebo jenom neuměl najít skleníkové dveře pro cestu ven. Nebo jestli se lumci ve skleníku zajímají o nějaké housenky na zelenině.
Další druh vypadá nejprve obyčejně, ale ukáže barevnost při pohledu na břišní stranu.
Poslední 2 fotografie jsou dělané mikroobjektivem, jedná se o drobný druh lumka.