Maltářka zední Chalicodoma parietina


čeleď: Čalounicovití - Megachilidae

Maltářka zední (Chalicodoma parietina) je dlouhá asi 16 mm, podobně jako bývají dlouhé čmeláčí dělnice, ve srovnání s nimi jsou ale maltářky zední štíhlejší. Samičky jsou černě ochlupené a mají červenohnědé břišní kartáče. Samečkové mají hruď a první tři články zadečku červenožlutě ochlupené. Dospělci létají v přírodě od dubna do června. V mediteránní oblasti je to široce rozšířený druh, u nás žije jen na několika málo místech na skalních stepích. Obvykle ji lze pozorovat, když rychle přeletuje mezi bylinami nad horními hranami kamenolomů.
Pro výživu svých larev sbírá nektar a pyl z mnoha druhů rostlin, nejoblíbenější bylinou je čistec přímý. Kupolovitá hnízda zakládá na skalních stěnách. Zděné plodové komůrky vyrábí z tvrdnoucí směsi písku a zeminy, které slepuje dohromady slinným sekretem.

/Maltářka zední na čistci.
Pokud se někde vyskytují, tak jsou nepřehlédnutelné. Samičky upoutávají pozornost díky svojí tmavé barvě. Mezi květy se pohybují velmi rychle, jsou mnohem rychlejší než čmeláci nebo dělnice včel medonosných.
/Maltářka zední, foto z boku.
Portrét.
/Maltářka zední, portrét.

Tady je vidět základ hnízda mezi kameny ve zdi.
/Nedokončená hnízdečka maltářek.

Samička pracuje na hnízdečku. Nakonec je potřeba vchod do komůrky uzavřít. Mladá včelička maltářka vyběhne ven z komůrky až následující jaro.
/Maltářka pracuje na tvorbě hnízdečka.
A tady už samička odlétá od dokončené práce.
/Maltářka odlétá od dokončené a uzavřené komůrky.
(Hnízdečko a maltářku u hnízda fotografoval Karel Zitterbart.)

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist