Bodruška obilná Cephus pygmeus


čeleď: Bodruškovití - Cephidae

Bodruška obilná (Cephus pygmeus) je nevýznamný škůdce pšenice, případně i žita a ječmene. Její larvy se mohou vyvíjet i v mohutnějších stéblech různých trav. Dospělci se líhnou z kukel na bázi stébel z předchozího roku ve druhé polovině května a nejprve se živí na květech, zejména mají rády žlutě kvetoucí rostliny.

Velmi podobným druhem je bodruška travní (Cephus spinipes).

Na obrázcích na květech řepky je sameček, fotografováno na květu řepky 28. 5. 2016.
/Bodruška obilná.
Proniknout až ke sladkému nektaru v květu řepky je pro drobnou bodrušku obtížný úkol.
/Bodruška obilná v květu řepky.

Koncem května se spáří a v červnu kladou samičky bodrušek vajíčka do nejhořejších článků stébel obilnin nebo trav. Larvy se pak prožírají vnitřkem stébla dolů a nakonec se v nejspodnější části stébla zakuklí.
Samičku se mi povedlo fotografovat na začátku června 2023.
/Bodruška, samice.
Rozlišovacím znakem bodrušky obilné jsou širší články na konci tykadel. Poslední tykadlové články má širší než delší. (Podobná bodruška travní nemá poslední tykadlové články širší než delší.)
/Bodruška s rozšířeným koncem tykadel.
Tykadlo zvětšeně.
/Bodruška, zvětšeně zobrazené tykadlo samičky.
/Bodruška, fotoaparát zaostřený na tykadlo.
/Bodruška na stonku.
/Bodruška, zaostřeno na křídla.
Zatímco ve východní Evropě je bodruška obilná závažný škůdce obilnin, u nás bývá její početnost poměrně malá a hospodářsky nevýznamná. Máme výhodu, že u nás žije její parazitoid lumek Collyria coxator, a ten úspěšně zajišťuje, že se u nás v obilí bodrušky nepřemnožují. To je významná pomoc, protože larvy uvnitř stébel nemůže zasáhnout aplikace mírného kontaktního insekticidu. Kdyby bylo nutno používat proti bodrušce chemickou ochranu obilnin, museli by lidi používat přípravky, které pronikají dovnitř do pletiv a mají dlouhou reziduální účinnost.
Přesto se mi nepodařilo získat víc informací o tomto druhu lumka. Nevím, zda je jeho vývoj vázán pouze na hostitele bodrušku obilnou a nebo jestli se dokáže vyvíjet jako parazitoid i na dalších druzích hmyzu.

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist